Ponedjeljak, 25 studenoga, 2024

REVOLUCIONARNO: Australija planira zabraniti društvene mreže za mlađe od 16 godina

Vrlo
- Advertisement -

Australska vlada priprema zakon koji bi, ako bude usvojen, zabranio djeci mlađoj od 16 godina pristup društvenim mrežama poput Snapchata, TikToka, Facebooka, Instagrama, Reddita i X-a. Cilj je spriječiti zlostavljanje, maltretiranje i druge negativne utjecaje na mentalno zdravlje mladih. Plan predviđa uvođenje sustava provjere dobi, a kompanije koje se ne prilagode riskiraju kazne do 32 milijuna dolara.

Iskustvo koje mijenja pogled na društvene mreže

Kirra Pendergast, edukatorica o kibernetičkoj sigurnosti i izvršna direktorica globalne tvrtke Safe on Social, nekoć se protivila ovakvoj zabrani, no promijenila je mišljenje nakon niza šokantnih iskustava. Tijekom edukacije u jednoj školi, grupa dječaka izvikivala je uvrede potaknute sadržajem od mizoginih influencera, a djevojka iz prvog reda izazvala ju je komentarom zbog kojeg je Pendergast napustila predavanje u suzama.

“Sigurna sam da je ovakvo ponašanje rezultat onoga što su vidjeli na internetu. To se mora promijeniti”, rekla je u videu koji je snimila nakon incidenta. Pendergast sada podržava zabranu, ističući kako su online platforme postale izvor nasilja koje duboko pogađa mlade.

Online nasilje i tragične posljedice

Slučajevi maloljetničkih samoubojstava potresli su Australiju, a njihove obitelji otvoreno ukazuju na zlostavljanje putem društvenih mreža. Dvanaestogodišnjakinje Charlotte O’Brien i Ella Catley-Crawford su, prema tvrdnjama njihovih roditelja, bile izložene intenzivnom online maltretiranju koje ih je gurnulo u očaj.

Charlotteini roditelji prikupili su više od 124.000 potpisa na peticiji kojom traže podizanje dobne granice za pristup društvenim mrežama s 13 na 16 godina. “Sve pogreške koje djeca naprave postaju javne i brzo eskaliraju,” istaknula je klinička psihologinja Danielle Einstein, dodajući kako online okruženje zamjenjuje ključne interakcije licem u lice.

Podrška roditelja i politike, ali i otpor stručnjaka

Australski premijer Anthony Albanese podržava zakon, navodeći da društvene mreže često nisu “društvene” i da štete djeci. Oporbena Liberalna stranka također je stala uz prijedlog, rijetko viđena politička suglasnost u zemlji.

Ipak, stručnjaci upozoravaju na neželjene posljedice. Više od 140 istraživača apeliralo je na vladu da umjesto zabrane uvede regulacije i veću odgovornost tehnoloških kompanija. Smatraju da zabrana može djecu potisnuti u neregulirane dijelove interneta, što bi samo pogoršalo situaciju.

Amanda Third, stručnjakinja sa Sveučilišta Western Sydney, ističe da bi zakon mogao biti motiviran političkim interesima uoči izbora. “Zabrana neće riješiti izazove roditeljstva niti ukloniti društvene mreže iz života djece,” tvrdi Third.

Elon Musk: Pretjerana vladina intervencija

Elon Musk, vlasnik platforme X, zabranu je nazvao “skrivenim načinom kontrole pristupa internetu”. Njegova izjava dolazi u trenutku kada Australija postaje prva zemlja koja razmatra tako drastičan zakon.

 

Australija se suočava s velikim izazovom – balansiranjem između zaštite djece i poštivanja sloboda na internetu. Hoće li zabrana riješiti problem ili otvoriti nova pitanja, ostaje za vidjeti. Rasprava o odgovornosti platformi i ulozi roditelja nastavit će se, dok mlade generacije ostaju u središtu ove složene priče.

- Advertisement -

1 KOMENTAR

guest

1 Reakcija
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последняя новост

Zrinka Cvitešić i Niko Kranjčar u tajnosti uplovili u bračne vode?

Glumica Zrinka Cvitešić i bivši nogometaš Niko Kranjčar, koji su već 10 godina u skladnoj vezi, iznenadili su javnost...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -