- Advertisement -
– Neravnopravan položaj hrvatskog naroda u BiH dovodi do neravnopravnosti njegovih brojnih žrtava iz Domovinskog rata, izjavio je za Pogled.ba ravnatelj Hrvatskog dokumentacijskog centra Domovinskog rata u BiH i zastupnik u Hrvatskom saboru Željko Raguž, komentirajući 26. godišnjicu ratnog zločina Armije BiH u Buhinim Kućama, kada je ubijeno je 36 civila i pripadnika Hrvatskoga vijeća obrane (HVO).
Obljetnica stradanja obilježena je Svetom misom zadušnicom na groblju Topala, kod Viteza, a zatim je upriličen i Okrugli stol o temi: „Nekažnjeni zločin u Buhinim Kućama“ u organizaciji Udruga proisteklih iz Domovinskog rata HVO-a, na kojem je o ovoj temi izlagao i Raguž.
Hrvatska je žrtva ispolitizirana i potpuno zanemarena
Željko Raguž istaknuo je kako su zločini nad hrvatskim narodom u Bosni i Hercegovini stravično zanemareni, a za takvu diskriminacija postoji više razloga, a jedan od njih je, kako je naveo, hrvatski negativni doprinos, budući da Hrvati u BiH prvi ne znaju cijeniti svoje žrtve ni njihovu ravnopravnost sa žrtvama ostalih naroda. Tomu najviše doprinosi, smatra Raguž, težak položaj hrvatskoga naroda u BiH, gdje mu drugi narodi osporavaju jednakopravnost.
– Postoje institucije koje se bave istraživanjem ratnih zločina, ali je u njima vrlo malen broj Hrvata, što omogućava drugim narodima da zloupotrebljavaju svoj položaj te manipuliraju brojnim optužnicama i presudama u svoju korist. I u takvim institucijama ima više politike, nego istraživanja pravih zločina nad živim ljudima, zbog kojih su prvotno i osnovane, kazao je Raguž.
Hrvatski politički predstavnici nekoliko su puta ovo pitanje pokrenuli, naglasio je sugovornik, te se obraćali raznim institucijama, ali uglavnom su naišli na zid.
– I pitanje je ravnopravnosti hrvatskih žrtava ispolitizirano jer se u njemu nastoji zaustaviti Hrvate i njihov opravdani zahtjev da budu jednakopravni, kriminalizirajući ulogu HVO-a u Domovinskom ratu.
Hendikepiranost skromnih hrvatskih medija
Ovakve zločine velik broj bh. medija izostavi sa svoje dnevne agende, a Raguž to objašnjava iznimno skromnom hrvatskom medijskom pozicijom u odnosu na medije ostala dva konstitutivna naroda. Uspoređujući ostale medije, Raguž je zaključio da su hrvatski poprilično hendikepirani i da su zbog toga laki za zloupotrebljavanje.
– Tzv. bosanskohercegovački mediji su u stvari isključivo bošnjački mediji koji su samim time dio bošnjačke politike i bošnjačkih stranaka sa njihovim dobro poznatim programom: negiranja Hrvata u BiH i kriminaliziranje, ne samo na bosanskohercegovačkoj, nego i na međunarodnoj razini.
Ipak, Željko Raguž je dodao kako ipak gaji nadu će se jednog dana uspjeti promijeniti loše pozicije hrvatskoga naroda u BiH i da će Hrvati u BiH uspjeti popraviti položaj u kojem se nalazi.