Iako nije neočekivano i iako je Putin rekao da ovaj potez neće prekršiti obećanja o neširenju nuklearnog oružja, to je jedan od najizraženijih nuklearnih signala Rusije od početka njezine invazije na Ukrajinu prije 13 mjeseci.
Sjedinjene Američke Države – druga svjetska nuklearna velesila – oprezno su reagirale na Putinovu izjavu, a visoki dužnosnik administracije SAD-a rekao je da nema znakova da Moskva planira upotrijebiti svoje nuklearno oružje.
Putin je svoje planove uporedio s američkim stacioniranjem oružja u Europi i rekao da Rusija neće prenijeti kontrolu na Bjelorusiju, ali ovo bi mogao biti prvi put od sredine 1990-ih da Rusija ima bazu takvog oružja izvan zemlje.
– Ni tu nema ničeg neobičnog: prvo, Sjedinjene Države to rade desetljećima. Dugo su raspoređivale svoje taktičko nuklearno oružje na teritoriju svojih savezničkih zemalja – rekao je Putin državnoj televiziji.
– Složili smo se da ćemo učiniti isto – ne kršeći naše obveze, naglašavam, ne kršeći naše međunarodne obaveze o neširenju nuklearnog oružja – dodao je Putin.
Napetosti su porasle oko rata u Ukrajini nakon što su zapadne zemlje odlučile poslati oružje Ukrajini, a Moskvi je promijenila retoriku svoje vojne operacije s “demilitarizacije” susjeda na borbu protiv “kolektivnog Zapada”.
“Taktičko” nuklearno oružje odnosi se na ono koje se koristi za određene dobitke na bojnom polju, a ne na ono s kapacitetom da uništi gradove. Nejasno je koliko Rusija ima takvog oružja, s obzirom da je to područje još uvijek obavijeno hladnoratovskom tajnom.