Nedjelja, 12 svibnja, 2024

PROTEKCIONIZAM JE IN ‘Made in…’ se vraća u modu

Must Read
Sto trideset godina nakon što je Velika Britanija uvela oznaku porijekla ‘Made in Germany’, zbog rasta protekcionizma u svijetu države se ponovo fokusiraju na jačanje vlastitih brendova

Na samom kraju prošlog desetljeća cijeli se svijet, pod prijetnjom globalnog ekonomskog kolapsa nakon financijske krize, ujedinio u promoviranju slobodne trgovine i osudi protekcionističkih mjera kojima su pojedine države željele izolirati svoje ekonomije kako bi im stvorile pretpostavke za brži oporavak. Osam godina kasnije situacija je bitno drukčija. Pomalo nesiguran ekonomski oporavak, a posebno rast popularnosti antiglobalističkih politika koji je, između ostalog, rezultirao i šokantnom odlukom Ujedinjene Kraljevine o izlasku iz članstva Europske unije, donio je i jaču podršku protekcionizmu.

Dodatno ulje na vatru bio je i dolazak Donalda Trumpa na čelo najveće svjetske ekonomije. Trump je dobar dio svoje kampanje gradio na retorici o povratku radnih mjesta u Sjedinjene Američke Države, a s takvim obećanjima nastavio je i nakon pobjede na izborima. Najbolji znak koliko su se stvari promijenile došao je prije nekoliko tjedana kad je nakon sastanka ministara financija dvadeset najvećih svjetskih ekonomija, objavljeno kako se grupa G20 više neće jedinstveno i zajednički ‘boriti protiv svih oblika protekcionizma’, što je još prošle godine bila jedna od glavnih poruka.

Iako se može očekivati da će se Europska unija nastaviti zalagati za olakšavanje slobodne trgovine, najave novih ekonomskih politika, posebno iz SAD-a, govore u prilog tome da će se u svjetskoj ekonomiji ponovo puno više naglašavati porijeklo proizvoda. Famozna oznaka ‘made in…’, nakon što je kroz globalizaciju i seljenje proizvodnje u države s jeftinijom radnom snagom posljednjih desetljeća malo izblijedila, vraća se na vidljivo mjesto na proizvode.

Kako to obično biva u ekonomskim ratovima, protekcionističke poruke jedne ekonomske sile izazivaju slične odgovore drugih velikih ekonomija. I dok je Kina još uvijek koliko-toliko suzdržana u reakciji na američke najave, u Rusiji već polako uzimaju zalet.

Prema pisanju tamošnjih medija, na investicijskom forumu održanom krajem veljače u Sočiju dogovoreno je da će se ruski proizvodi promovirati pod brendom ‘Сделано в России’ (Sdelano v Rossii = proizvedeno u Rusiji). Inicijativu bi trebali voditi ruska državna razvojna banka Vnešekonombank i fond Roskongress koji organizira investicijske forume u Rusiji.

‘Made in Russia’, odnosno ‘Made in USSR’ nama možda i nije toliko nepoznata oznaka no, kao i drugdje u svijetu, povijesno se kod nas često puno više cijenilo neko drugo porijeklo.

0 0 votes
Article Rating
- Advertisement -

14656 COMMENTS

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

14.7K Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последний

PODCAST ‘VRISAK’: Jurilj otkrio da radi na seriji od 12 epizoda

U prvoj epizodi podcasta Vrisak koja je objavljena na YouTube kanalu spomenutog portala kod voditelja Ivana Crnjca gostovao je proslavljeni...
- Advertisement -

Ex eodem spatio

- Advertisement -