Situacija u BiH nije ni najmanje dobra. Svakodnevna previranja, nejednakost konstitutivnih naroda, kršenje Daytonskog sporazuma. Milorad Dodik, predsjedatelj Predsjedništva BiH, u utorak je izjavio da “BiH nije održiva” te da će inzistirati na “mirnom razlazu”.
Također, isključio je mogućnost rata navodeći da “Srbi više neće ratovati pa čak ni za Republiku Srpsku”. Što o svemu tome misli Ante Prkačin, saborski zastupnik Domovinskog pokreta i general HOS-a, doznao je portal Direktno u razgovoru s njim.
“Trebamo fino sjesti i razgraničiti se i napraviti tri države koje će biti demilitarizirane”, izjavio je Dodik dodajući kako je alternativa tome eventualni dogovor o uspostavi neke nove državne zajednice koja bi se opet sastojala od tri neovisne cjeline.
Tvrdi kako u EU ne postoji nikakav stvarni interes za proširenje na zapadni Balkan pa tako ni BiH nema nikakvih realnih izgleda za skoro članstvo.
Saborskog zastupnika Domovinskog pokreta Antu Prkačina najprije su upitali kako komentira Dodikovu izjavu da Bosna i Hercegovina nije održiva.
“Nažalost, on je u pravu – BiH kao država je neodrživa. Nasreću, radit će na mirnom razlazu”, kazao je Prkačin pa svoju tvrdnju dodatno pojasnio: “Pa i slijepi bi vidjeli da je Bosna i Hercegovina neodrživa. Doduše, Dodik bi ovako govorio i da je održiva. Srpski stav od početka je jasan, od početka žele svoj dio BiH, žele ju podijeliti”.
Siguran je “da Srbi ne bi uspjeli da im na ruku nije išlo političko maltretiranje bošnjačkih aktera i bahatih, suludih međunarodnih visokih predstavnika koji su podilazili političkim željama bošnjačkih nacionalista i izvršili diverziju na izvorni Daytonski sporazum i samim time BiH učinili neodrživom državom”.
Da se prije 15-ak godina, govori, slušalo mudrog Harisa Silajdžića, siguran je da bi se BiH održala jer BiH mora funkcionirati kao zajednica korektnog sporazuma i dogovora.
O Dodikovoj izjavi da Srbi ne bi ratovali više pa čak ni za RS, Prkačin je rekao: “Dodik ako želi Republiku Srpsku, bez obzira na to što nema velikih izgleda za rat, mora biti spreman za rat. Rat je moguć i siguran sam da ne isključuje rat”.
Dodao je da Dodik nije rekao ono što misli. “No svjestan je i sljedećeg. Ljudi njega podcjenjuju, mudar je političar. Puno mudriji nego li bošnjački politički predstavnici. Ako dođe do eventualnog rata, za taj rat će neusporedivo motiviraniji biti Srbi, građani RS, nego Bošnjaci”, kaže saborski zastupnik Domovinskog pokreta.
Praksa je, dodaje, pokazala da u BiH svaki agresor izgubi rat kao što su i Srbi izgubili prošli rat jer su bili agresori. “Dođe li do eventualnog rata, Srbi u RS doživjet će to kao agresiju na sebe, svoj dom ili kako oni to kažu svoju ‘otadžbinu’, a pola Bošnjaka vjerojatno bi se borilo za povijesnu BiH, a više od pola njih razmišljat će jesu li možda agresori te tjera li ih netko u agresorski rat”, pojasnio je.
Europska komisija nije primila i ne zna ni za kakav “non-paper” koji je, po tvrdnjama nekih dužnosnika u BiH i tamošnjih medija, uputio slovenski premijer Janez Janša u kojem se navodno predlaže promjena granica na zapadnom Balkanu kako bi se jednom za svagda okončao raspad bivše Jugoslavije.
Tenzije su digli i član Predsjedništva Željko Komšić te SDA.
Generala Prkačina upitan je misli li da postoji taj “non paper” o kojem se posljednjih dana podosta priča. “Vjerujem da postoji zato što je Janša razuman političar. Vidi da BiH nema šanse i nema perspektive i smisla. Bošnjačku politiku uljuljali su ovi suludi Englezi i ostali međunarodni visoki predstavnici koji su njima podilazili. Bošnjacima bi bolje bilo da je u liku međunarodnih predstavnika bila osoba koja razumije i njih i BiH”, kaže.
Upitan je li slučajno da se sve to odvija baš sada, Prkačin smatra da je to jedan proces koji se odvija od trenutka kada su oni Hrvatima izabrali predstavnika. “Oni su doveli Hrvate protiv sebe, bez obzira na to što su Hrvati u BiH najmalobrojniji narod, ali bi svakako zajednica Hrvata i Bošnjaka sačuvala BiH”, kaže.
Međutim, naglašava, oni su se razbahatili i poludjeli i, kao što je već ranije rekao, nisu slušali razumnog i mudrog Silajdžića.
“Ne vjerujem da je to vezano uz neki poseban datum, moglo je to biti prije godinu, dvije, tri… Isti su uvjeti postojali onda i postoje sada, ali i za godinu dana. Postojat će uvijek sve dok se taj problem ne riješi, ali on se više – življenjem u zajedničkoj državi – neće riješiti”, zaključio je Ante Prkačin u razgovoru za Direktno.