Ovaj algoritam kompresije informacija omogućuje kompresiju bez gubitaka, bez obzira na strukturu podataka i bez prethodnog znanja o statističkim svojstvima podataka. Na temelju ovog algoritma razvijene su mnoge tehnologije kompresije koje se danas koriste u memorijskim uređajima, računalima i pametnim telefonima.
Lempel-Ziv algoritam otvorio je put novoj tehnologiji, omogućujući prijenos vizualnih i drugih informacija velikom brzinom bez gubitka informacija. Godine 2004. Institut inženjera elektrotehnike i elektronike (IEEE) objavio je da je Lempel-Ziv algoritam “prekretnica u elektronici i računalnom inženjerstvu” i da je “dao značajan doprinos tome da Internet postane učinkovito sredstvo globalne komunikacije”.
prof. Ziv je također sudjelovao u razvoju Wiener-Ziv algoritma u Bell Laboratories. Ovaj algoritam, koji je sada dio Microsoftovog operativnog sustava, omogućuje kompresiju velikog broja slika s različitih kamera i njihov istovremeni prijenos (primjerice, na sportskim događanjima), prenosi Benchmark
Doprinosi profesora Jacoba Ziva polju informacijske teorije ostavili su neizbrisiv trag u svijetu, a njegova će ostavština nastaviti nadahnjivati generacije znanstvenika koji dolaze.