BANJALUKA – Podizanje optužnice protiv predsjednika Srpske Milorada Dodika izravan je pokušaj Tužiteljstva BiH i političkog Sarajeva, uz svesrdnu podršku i pomoć, odnosno stvaranje američkog veleposlanstva u Sarajevu i izravno veleposlanika Michaela Murphyja, kao kao i Velike Britanije i EU, poništiti institucije Srpske.
Podizanjem optužnice protiv predsjednika Srpske zbog potpisivanja Ukaza o proglašenju zakona donesenog u NSRS, što je njegova ustavna obaveza, želi se poništiti ne samo predsjednik Srpske, već i NSRS kao najviše zakonodavno tijelo Republike Srpske. vlasti, kao i da sama sebi poništi Ustav po kojem su se svi ponašali – saopćeno je iz kabineta predsjednika Dodika.
Dodali su da je optužnica klasičan čin ugnjetavanja srpskog naroda koji mu želi oduzeti pravo na svoje predstavnike, institucije i Ustav.
Predsjednik NSRS Nenad Stevandić smatra da optužnica, podignuta pod pritiskom OHR-a i određenih političkih krugova u Sarajevu, predstavlja potez očajnika i da će proizvesti novu političku krizu u BiH.
Nakon što nisu našli niti jedan demokratski, pravni ili politički način da onesposobe naše vodstvo, sada su se usudili krenuti na ilegalce, poput samog Christiana Schmidta, ilegalaca. Ovo nije ništa drugo nego izazivanje nove političke krize i njihov najgori potez dosad. Propast će im i ovaj plan, kao i svi prethodni – rekao je Stevandić za “Glas”.
Zamjenik predsjedatelja Zastupničkog doma Parlamenta BiH Nebojša Radmanović kaže da iza ove odluke stoje oni koji BiH ne daju naprijed.
Oni koji nameću odluke i oni koji ih poštuju ne mogu biti dio proeuropske priče. Jasno je svima. Čak i ako je Schmidt visoki predstavnik, on nema pravo nametati zakone. To bi tužiteljstvo moralo znati bolje od političara. Dakle, ovo je prije svega politički proces koji ko zna kuda Bosnu i Hercegovinu može odvesti, jer kada podignete optužnicu protiv legalno izabranog predsjednika Srpske, kojeg je narod izabrao, onda to znači da se podiže protiv svih. građani Srpske. U tom slučaju možete očekivati svačiju pobunu, tako da je vrlo teško procijeniti kuda sve ovo dalje može ići – kaže Radmanović.
Dodao je kako se nada da će Sud BiH biti malo pametniji od Tužiteljstva u ovom slučaju, jer predsjednik Srpske ima imunitet, ali i istaknuo da se još jednom pokazalo tko su glavni generatori političke krize u Bosni i Hercegovini.
Nažalost, to traje od 1996. godine. Svi veliki problemi u BiH rezultat su nezakonitog djelovanja dijelova međunarodne zajednice i OHR-a. Kad god se činilo da možemo ići naprijed, da postoje određeni dogovori između ključnih političkih aktera u BiH, onda je, kao po nekom pravilu, dolazio do poteza stranaca, što je zakompliciralo stvari i stvorilo nove probleme za nas koji nas razdvajaju. nas iz EU – naglasio je Radmanović za “The voice”.
Profesor na Pravnom fakultetu Sveučilišta u Banjoj Luci Vitomir Popović kaže da je ova optužnica besmislena, bez ikakvog pravnog uporišta i samo vodi daljnjim podjelama. Upozorava i da je ovo ozbiljan šamar Tužiteljstvu, kao organu koji se bavi procesuiranjem kaznenih djela, jer ne postoji ništa za što bi Dodik i Lukić bili optuženi.
Jasno je da su to inicirali neki stranci, uključujući i tzv. visokog predstavnika, koji ovdje nema što raditi – istaknuo je Popović.
Odvjetnik Ognjen Tadić navodi da je ovaj slučaj pokazao da postoji velika želja zapadnog dijela međunarodne zajednice da se priča o Kristijanu Šmitu kao visokom predstavniku održi na životu.
Ovdje je bitno da ta priča “traje” što duže, da se ne dogodi neki politički trenutak kojem se nadaju, a koji se, uvjeren sam, neće dogoditi, da se Šmit ustoliči onako kako bi oni htjeli – kaže Tadić. .
Istaknuo je da je ovo tipična situacija kada se tužitelj nije mogao nositi s političkim pritiskom iz Sarajeva.
Unatoč činjenici da BiH nema visokog predstavnika, on je odlučio podići optužnicu za kazneno djelo nepoštivanja volje visokog predstavnika, koje nije niti kazneno djelo, a koje je izašlo u “Sl. BiH” neustavnim zahvatom – kaže Tadić.
Šef Kluba poslanika SNSD-a u NSRS Igor Žunić kaže da se na ovaj način pokazalo koliko je BiH apsurdna zemlja, kolonija i protektorat, a predsjedavajući Doma naroda parlamenta BiH , Nikola Špirić, kaže da je optužnica protiv predsjednika Srpske najnovije demokratsko otkriće Zapada, jer nigdje u svijetu niti jedan predsjednik nije optužen jer je provodio odluke parlamenta.
I ova inovacija vođenog pravosuđa u BiH pokazuje koliko je smjer opasan, jer se politička borba prenosi u sudnice. Njihova meta nije jedan čovjek, nego Republika Srpska i njene institucije – rekao je Špirić.
Izaslanica srpskog naroda u Domu naroda Parlamenta BiH Snježana Novaković Bursać kaže da se radi o klasičnom političkom svrstavanju pravosuđa na stranu gdje zakon nema uporište, a politički analitičar Dragomir Anđelković da je u bh. “Zapadni lažni zaštitnici progone one koji se zalažu za vladavinu prava i istinske interese naroda”.
Imunitet
Sud BiH ne bi trebao potvrditi optužnicu protiv Milorada Dodika, jer je Tužiteljstvo BiH moralo znati da predsjednik Srpske ima imunitet od kaznenog progona, a svako njezino potvrđivanje i vođenje bilo kakvog sudskog postupka imalo bi velike posljedice po političke stanje u BiH.
Kaže ovo za “Glas Srpske” advokat i zastupnik u Zastupničkom domu Parlamenta BiH Milan Petković.
Vjerujem da će Sud BiH to uzeti u obzir, a što se tiče navoda optužnice, u njoj nema apsolutno nikakvih elemenata kaznenog djela – kazao je Petković.
Kronologija
NSRS je 27. juna usvojila Zakon o neizvršavanju odluka Ustavnog suda BiH, kojim je propisano da se odluke tog suda neće primjenjivati i izvršavati na teritoriji Srpske dok parlament BiH ne donese odluku. zakon o ovom sudu. Christian Schmidt je 1. srpnja rekao da je “odlučio da se Zakon kojim se ukida obveza stavljanja van snage odluka visokog predstavnika u ‘Službenom glasniku Republike Srpske’ i Zakon o neprovođenju odluka Ustavnog suda BiH i Hercegovine na području Srpske neće stupiti na snagu”. Vršitelj dužnosti ravnatelja “Narodnih novina” Miloš Lukić potpisao je 9. srpnja odluke o objavi Ukaza predsjednika Milorada Dodika o proglašenju zakona da se odluke visokog predstavnika ne objavljuju u “Narodnim novinama” i da se odluke Ustavnog suda ne primjenjuju na teritoriji Srpske.