Srijeda, 13 studenoga, 2024

Potvrdu o inozemnom stažu tražite na vrijeme – ključni savjet budućim umirovljenicima

Vrlo
- Advertisement -

Za mnoge buduće umirovljenike u Bosni i Hercegovini, posebno one koji su dio radnog vijeka proveli u inozemstvu, ključno je na vrijeme osigurati dokumentaciju o stažu iz stranih država. Ovo je neophodno za ostvarivanje prava na razmjernu mirovinu, koja se temelji na doprinosima ostvarenim kod više nositelja osiguranja. No, dugotrajni procesi pribavljanja dokumentacije i nepravodobna priprema često uzrokuju kašnjenja i dodatne komplikacije.


Gdje i kako započeti postupak?

Zahtjev za potvrdu inozemnog staža podnosi se Federalnom zavodu za mirovinsko i invalidsko osiguranje ili odgovarajućoj instituciji, ovisno o prebivalištu. Prijava se predaje osobno, poštom ili putem ovlaštenog predstavnika. Potrebno je dostaviti dokaze o radnom stažu, poput preslika radnih knjižica, ugovora o radu ili sličnih dokumenata.

Važno je napomenuti da se postupak potvrde pokreće isključivo prema državama s kojima Bosna i Hercegovina ima potpisane ili preuzete međunarodne ugovore o socijalnom osiguranju. Među tim državama su Austrija, Njemačka, Hrvatska, Slovenija, Švicarska, Italija i mnoge druge.


Česte poteškoće i zašto je važno djelovati ranije?

Problemi često nastaju zbog nepravodobne pripreme dokumentacije. Kako pojašnjava Tihomir Joksimović, šef Ureda ravnatelja Zavoda za mirovinsko i invalidsko osiguranje Republike Srpske, mnogi osiguranici tek prilikom podnošenja zahtjeva za mirovinu počinju prikupljati potvrde o stažu iz inozemstva, što značajno produžava proces.

“Ne možemo očekivati da inozemni nositelji osiguranja dostave potrebne potvrde u roku od 15 ili 30 dana. U nekim slučajevima proces traje mjesecima, a ponekad i dulje”, ističe Joksimović. Kao primjer navodi slučajeve gdje su osiguranici imali staž u čak devet država.


Kako izbjeći kašnjenja?

Da biste ubrzali postupak:

  1. Započnite godinu dana ranije: Prema zakonu, Zavod u suradnji s osiguranikom može pokrenuti postupak pribavljanja potvrda o stažu čak godinu dana prije stjecanja uvjeta za mirovinu.
  2. Prikupite sve dostupne dokumente: Pripremite radne knjižice, ugovore o radu, potvrde o doprinosima i slične dokaze o stažu.
  3. Pratite status zahtjeva: Redovito provjeravajte status vašeg zahtjeva kod mjerodavne institucije kako biste osigurali pravovremeno rješavanje.

S kim BiH ima ugovore o osiguranju?

Bosna i Hercegovina ima međunarodne ugovore s velikim brojem zemalja, uključujući Austriju, Njemačku, Hrvatsku, Italiju, Sloveniju, Švicarsku, Belgiju, Nizozemsku i druge. Ovi ugovori omogućuju ostvarivanje prava na mirovinu na temelju razmjernog staža.


Ako ste dio radnog vijeka proveli u inozemstvu, nemojte čekati posljednji trenutak za pribavljanje dokumentacije o stažu. Pravovremena priprema i prijava ključ su za ostvarivanje mirovinskih prava bez odgoda. Budite odgovorni prema svojoj budućnosti i započnite postupak na vrijeme.

- Advertisement -
guest

0 Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последняя новост

UPOZNAJTE UZNIKA 8133: “Na Golom otoku sam bio samo broj. Nemam pojma kako sam preživio”

O mjestu gdje su bili goli, ne do kože, nego do srca i duše, ogoljeni svakodnevnim torturama i “ispiranjem...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -