Nedjelja, 26 svibnja, 2024

Poticaji u BiH dijeljeni bez kriterija i analiza

Must Read

Nakon nekoliko rezultata istraživanja o razvoju malih i srednjih poduzeća u FBiH, definitivno se može donijeti zaključak kako ne postoji ni trunka vizije razvija ovog sektora. Ova konstatacija je potvrđena i u revizijskom izvješću. Naime, prema zaključcima iz izvješća, većina provedenih mjera podrške za razvoj MSP predviđenih strateškim i programskim dokumentima, imalo je karakter selektivnih mjera tj. mjera usmjerenih prema točno određenim korisnicima ili djelatnostima. Istodobno je izostala provedba važnih općih mjera, a koje bi bile usmjerene na stvaranje boljih uvjeta odnosno stvaranje stimulativnog poslovnog ambijenta za nastanak novih i razvoj postojećih poduzeća, što je osnovno opredjeljenje nadležnih vlasti.

Poticaji bez analize

Drugim riječima, to znači da je vlast u većem bh. entitetu u potpunosti zakazala. Nisu utvrđeni učinkoviti mehanizmi za provedbu pojedinačnih mjera za čiju provedbu je predviđeno sudjelovanje više aktera. Godišnji planovi dodjele financijskih poticaja nisu zasnovani na sveobuhvatnim analizama stanja i potreba MSP u FBiH. Također, nije se ostvarila konstruktivna suradnja s drugim akterima relevantnim za razvoj MSP, poput poduzetnika, akademske zajednice, gospodarskih komora i sl. Planovi poticanja sadrže opće ciljeve poticanja čije se ostvarenje teško ili nikako može mjeriti. Subjekti MSP čine 98 posto od ukupnih gospodarskih subjekata u FBiH. Analizirajući strukturu MSP, vidljivo je da mikro čine oko 66 posto, mali oko 27 posto te srednji oko 7 posto od ukupnog broja subjekata MSP. Slična struktura je zastupljena u zemljama iz okruženja i zemljama EU. Ono po čemu FBiH ima znatno lošiji rang u odnosu na okruženje i EU jeste mali broj subjekata MSP na 10.000 stanovnika. Tako u FBiH na 10.000 ima 90 subjekata MSP dok ih u Sloveniji ima 568, u Mađarskoj 750, a prosječno u EU oko 500. Za otvaranje nove tvrtke, u BiH prema važećoj pravnoj regulativi potrebna su 42 dana, 12 procedura i plaćanje troškova u visini 17 posto ‘per capita’.

Stanje pogoršano

Promatrajući samo indeks pokretanja poslovanja BiH je u 2011. godini zauzela 160 mjesto od ukupno 183 analizirane zemlje, što predstavlja nazadak od 3 pozicije u odnosu na 2010. Promatrajući indeks porezne politike u BiH tvrtka za razne poreze i takse godišnje plaća 23% od profita putem 51 različite transakcije, za što je potrebno 422 sata godišnje što je rangiralo BiH u 2011. na 127 mjesto od ukupno 183 analizirane ekonomije i nije bilo promjene ranga u odnosu na 2010.godinu. Promatrajući ukupni index lakoće poslovanja „The Ease of Doing Bussines Index“- (EDBI)51, BiH se u 2011.nalazila na 110 mjestu što je nepromijenjen rang u odnosu na 2010. Međutim, promatrajući period u posljednjih 5 godina BiH (FBiH) je pogoršala svoj rang za 8 pozicija. Od 10 oblasti koje čine ukupan index lakoće poslovanja došlo je do pogoršanja u sljedećem: pokretanje biznisa, mogućnost kreditiranja, zaštita investitora, porezna politika i prestanak poslovanja. Mjere koje su se u proteklom periodu poduzimale nisu doprinijele značajnijem poboljšanju uvjeta za razvoj MSP što potvrđuje nezadovoljavajući rang BiH, odnosno FBiH prema raznim međunarodnim istraživanjima iz ove oblasti.

VLM 

- Advertisement -

14656 COMMENTS

Subscribe
Notify of
guest

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

14.7K Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последний

REUTERS: Putin želi prekid rata u Ukrajini na trenutnim linijama razdvajanja?

Ruski predsjednik Vladimir Putin spreman je zaustaviti rat u Ukrajini uz pregovore o prekidu vatre koji bi priznali trenutnu...
- Advertisement -

Ex eodem spatio

- Advertisement -