Petak, 26 travnja, 2024

POTICAJI: Nema Lijana, pa može…

Must Read

Zbog načina raspodjele na razini Federacije BiH, od dolaska Jerka Ivankovića Lijanovića na čelo ovog resora, riječ poticaj u poljoprivredi u javnosti uglavnom izaziva negativne konotacije jer poticaji su se u FBiH dijelili uglavnom po stranačkoj pripadnosti, odnosno poticali su birače da izađu na izbore i glasuju za Lijanovićevu NS „Radom za boljitak“.

Iako se o zlouparabama poticaja za poljoprivredu ove vrste iz Proračuna SBŽ ne može govoriti, prilikom raspodjele uočeni su brojni propusti, tehničke ali suštinske naravi, istaknuo je Senad Selimović (SDP), ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva u Vladi SBŽ obrazlažući potrebu donošenja Zakona o novčanim poticajima u poljoprivredi na području SBŽ.

„Nama je potrebno kvalitetno rješenje za plasman državnog novca, rješenje kojim ćemo i sve dosadašnje propuste u raspodjeli otkloniti. Ovo je prvi put da zakonom pokušavamo urediti oblast dodjele poticaja u poljoprivredi“, ističe Selimović.

Najčešće primjede koje se na način raspodjele poljoprivrednih poticaja iz Proračuna SBŽ mogu čuti u posljednje vrijeme tiču se neravnomjerne nacionalne i teritorijalne raspodjele. Više od 90 posto dobitnika poticaja su Bošnjaci, a nesrazmjer se osjeti i prilikom raspodjele po općinama.

„To je krivnja isključivo općinskih službi za poljoprivredu, a ne resornog Ministarstva“, odgovor je ministra Selimovića na prozivke o neravnomjernoj raspodjeli poticaja.

Zakonom o novčanim poticajima, Ministarstvo je odlučilo općine potaknuti da se aktivno uključe u njegovu provedbu. Nacrtom zakona predloženo je da općinske službe za poljoprivredu u idućih godinu dana obave sve potrebne pripreme, uključujući i kadrovsku popunjenost, kako bi mogle preuzeti većinu poslova oko prikupljanja potrebne dokumentacije za dodjelu poticaja. Hoće li općine to i preuzeti, vidjet će se u iduća tri mjeseca kada će biti obavljena javna rasprava o Nacrtu zakona o novčanim poticajima u poljoprivredi prije njegova vraćanja u saborsku proceduru i konačnog usvajanja.

U diskusiji vođenoj u Saboru SBŽ prilikom donošenja Nacrta, a u kojoj je sudjelovala polovica zastupnika koji su bili na sjednici, čulo se kako poljoprivredna proizvodnja u SBŽ nikad nije bila u težem položaju. Poljoprivrednici su prepušteni sami sebi, a položaj poljoprivredne proizvodnje daleko je gori u Federaciji BiH nego u Republici Srpskoj, čulo se tijekom rasprave. Ispostavilo se i da se najmanje trećina zastupnika u Saboru od njih 30, bavi nekim vidom poljoprivredne proizvodnje.

Prema Nacrtu zakona koji bi uredio oblast poticaja u poljoprivredi, predviđeno je da se iz Proračuna SBŽ izdvaja najmanje jedan posto prihoda za poljoprivredu. To bi na razini ovogodišnjeg Proračuna bilo blizu milijun maraka. Ove godine međutim poljoprivrednici u SBŽ dobit će tek 300-njak tisuća maraka. Većina zastupnika želi veći postotak izdvajanja za poljoprivredu jer sadašnja razina poticaja u SBŽ, u odnosu na zemlje okruženja, više je nego simbolična.

(artinfo.ba/ap)

- Advertisement -

14656 COMMENTS

Subscribe
Notify of
guest

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

14.7K Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последний

Vlada Srpske “seli” se iz Banja Luke u Srebrenicu 2. svibnja

SANKT PETERBURG - Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je da će se Vlada Srpske sastati 2. svibnja u...
- Advertisement -

Ex eodem spatio

- Advertisement -