Petak, 3 svibnja, 2024

“Postoje opere i postoji Zrinjski”

Must Read

Na današnji dan 1876. godine prvi je put izvedena opera Nikola Šubić Zrinjski skladatelja Ivana pl. Zajca.

Ne nalazimo dosta rieči, da javimo svoju radost, što je to novo glasbeno djelo domaćega skladatelja po jednoglasnom sudu kritike i obćinstva sretno uspielo. Zajc je doživio na taj dan liepu slavu, i to neka mu bude zadovoljština za one neprilike, za gdjekoju neprijazan, koju je možda od gdjekoga doživiti imao. Obćinstvo pozdravljalo ga je pravom burom.

August Šenoa (Kritika opere Nikola Šubić Zrinjski I. Zajca), Vijenac, VIII, 1876, 4. 11.

Opera Nikola Šubić Zrinjski jedno je od rijetkih djela Ivana pl. Zajca koje se trajno zadržalo na repertoaru hrvatskih opernih kuća. Sadržaj opere opisuje pogibiju jednog od najpoznatijih predstavnika hrvatske aristokratske obitelji Zrinjski nakon dugotrajne turske opsade grada Sigeta 1566. godine.

Glazbena tragedija u tri čina Nikola Šubić Zrinjski Ivana pl. Zajca, skladana prema libretu Huge Badalića, najpoznatije je i najizvođenije hrvatsko operno djelo 19. stoljeća. Prema podacima Vladana Švacova u eseju Operni libreto u Hrvata te podacima iz Repertoara hrvatskih kazališta do 1990. godine, Nikola Šubić Zrinjski izveden je 1317 puta, a do veljače 1992. godine samo je u Zagrebu opera izvedena 609 puta, što govori o njezinu veliku uspjehu kod publike.

Dio opere je i pjesma U boj, u boj!, nastala na stihove Franje Markovića. Zbog svoje hrabrosti i časne samurajske smrti lik i djelo Nikole Zrinjskog Sigetskog našli su svoje poštovatelje i u dalekome Japanu. Spomenutu je pjesmu 26. veljače 2006. godine u dvorani Kokugian u Tokiju izveo japanski muški zbor od 1000 članova, pod ravnanjem maestra Katsuakija Kozaija.

Na području kazališne umjetnosti Zajčevo je remek-djelo, opera Nikola Šubić Zrinjski, izvedena 4. studenoga 1876. godine. Mnogo godina trajno je privlačila publiku ne samo svojim stvarnim glazbenim vrijednostima već i povijesno-političkom pozadinom, koja je pred Hrvate Zajčeva doba iznosila veličinu rodoljubnog heroizma kao zalog za konačnu pobjedu.

 

 

Opera Nikola Šubić Zrinjski ostala je do danas simbolom hrabrosti, odlučnosti i želje hrvatskoga naroda za slobodom. Zrinjski je uvijek imao neku svoju dodatnu priču, jer, kako je svojedobno rekao maestro Boris Papandopulo: „Postoje opere i postoji Zrinjski.“

poskok.info

 

- Advertisement -

14656 COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Последний

UMJETNA INTELIGENCIJA: Ako se DP suočava s dilemom između prihvaćanja HDZ-ovih uvjeta ili riskiranja ponovljenih izbora, to bi moglo značiti da su već pali...

Ako se promatraju pregovori nakon izbora, njihove minutaže i sastavi izaslanstava DP-a kada šalju ljude na nogeHDZ-u i s...
- Advertisement -

Ex eodem spatio

- Advertisement -