Ponedjeljak, 11 studenoga, 2024

POSTAJE LI SRPSKA SJEVERNA KOREJA? I Internet je javno mjesto

Vrlo
- Advertisement -

U Vladi RS-a i resornom ministarstvu navode kako policija neće progoniti građane i novinare za javno iznesene stavove na društvenim mrežama.

Zastupnici Narodne skupštine Republike Srpske iz vladajuće većine danas su usvojili sporni Zakon o javnom redu i miru, koji kao “javno mjesto” tretira i društvene mreže.

Za ovaj zakonski akt glasovalo je 46 zastupnika, a opozicija, koja je proteklih dana uputila oštre kritike na tekst zakona, nije nazočila ni raspravi ni glasovanju o ovom zakonu.

U Vladi RS-a i resornom ministarstvu navode kako policija neće progoniti građane i novinare za javno iznesene stavove na društvenim mrežama.

Stoga je, kako je rekao ministar unutarnjih poslova RS-a Dragan Lukač, usvojen amandman vladajuće većine po kojem sankcioniranju ne bi bile podvrgnute objave ukoliko se odnose na javno izneseno mišljenje o radu državnih organa, te drugih javnih organa i organizacija, te da se kao sankcija briše kazna zatvora.

Opozicija je stava kako je predloženi zakon loš i nedemokratski te da se ne može “popraviti“ ni amandmanima.

Upozorili su ranije da će tražiti ocjenu ustavnosti ovog zakona ukoliko se usvoji u predloženom tekstu.

Predsjednik Narodnog demokratskog pokreta (NDP) Dragan Čavić izjavio je kako opozicija nije željela nazočiti izglasavanju ”sramnog” Zakona o javnom redu i miru, koji kao “javno mjesto” tretira i društvene mreže.

Naveo je kako ni amandmani vladajućih na ovaj zakon ne mijenjaju suštinu i ključni član 2., stav 3. i 4., kojim se pod ”javnim mjestom” podrazumijeva i internet prostor.

”To znači da se na tom javnom mjestu mogu primijeniti odredbe ovog zakona. Drugim riječima, ako netko prijavi policiji da je došlo do prekršaja javnog reda i mira na nekoj internet stranici ili društvenoj mreži, policija može privesti tu osobu i bez naloga tužitelja zadržati ju 24 sata”, rekao je medijima Čavić.

Istodobno, Helsinški odbor za ljudska prava u Republici Srpskoj objavio je kako bi ovaj zakon mogao utjecati na smanjenje i ostvarivanje osnovnih ljudskih prava i sloboda, koja su građanima zajamčena Ustavom BiH, članom 19. Univerzalne Deklaracije o ljudskim pravima, članom 10. Europske konvencije o ljudskim pravima, te Međunarodnom poveljom o građanskim i političkim pravima.

”Nejasni i neprecizni zakoni, otvaraju mogućnosti za različita tumačenja i zloupotrebe u praksi, i kao takvi su društveno štetni i stvaraju osjećaj pravne nesigurnosti”, navodi u priopćenju Helsinški odbor za ljudska prava u RS.

Donošenje ovakvog zakona je, ističe se, štetno za Republiku Srpsku i Bosnu i Hercegovinu, te će je dugoročno učiniti “zatvorenom i izoliranom zemljom u kojoj se ne poštuju preporuke Vijeća Europe o potrebi ohrabrivanja slobode izražavanje, bez bilo kakvih oblika cenzure ili pritisaka od vlasti”.

”Sloboda mišljenja i govora, otvoreno iznošenje kritičkih stavova i otvoreni društveni dijalog o različitim temama su neophodan preduvjet demokratskog razvoja, izuzetno potrebnog u BiH”, poručuju iz Helsinškog odbora u RS.

Sasvim očekivano, korisnici interneta reagirali su na svoj način – na Twitteru se pojavio hashtag #ZJRM.

bljesak.info

- Advertisement -

14656 KOMENTARI

guest

14.7K Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последняя новост

Hoće li tijekom Trumpovog mandata pojedini teritoriji Bosne biti vraćeni Turskoj?

Promjena mapa država na Balkanu tijekom  novog mandata Donalda Trumpa ali i zbog njegovih odnosa s Vladimirom Putinom predstavlja...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -