SAD i njihovi saveznici tiho rade na “planovima za vanredne situacije” u slučaju da ruske snage uspiju u svojoj operaciji u Ukrajini i primoraju sadašnju vladu u egzil, objavio je u subotu Washington Post.
Pojačani izgledi da ruske trupe zauzmu ukrajinsku prestonicu, Kijev, izazvale su „navalu planiranja“ u američkom State Departmentu, prenijeli su mediji.
Washington navodno očekuje da će oružje koje Amerika i njeni saveznici trenutno upumpavaju u Ukrajinu biti upotrebljeno tijekom produžene pobune za koju očekuju da će uslijediti.
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski će preuzeti ulogu „ključne snage“ koja okuplja Ukrajince da nastave borbu protiv Rusije, navodi se u izvještajima.
„Sada planiramo mogućnosti za svaku vanrednu situaciju“, rekao je službenik američke administracije za Washington Post, dodajući da jedna takva mogućnost uključuje da Zelenski uspostavi vladu u egzilu u Poljskoj.
U petak, NBC News je izvijestio da se grupa konzervativaca Predstavničkog doma sastala sa Robertom O’Brienom, savjetnikom za nacionalnu sigurnost bivšeg predsjednika SAD Donalda Trumpa, koji ih je pozvao da podrže vladu Zelenskog bez obzira na to gdje se preseli.
„Trebalo bi da ih priznamo kao vladu u egzilu, u Varšavi ili Londonu, a Ukrajinu bi trebalo da nazivamo Okupiranom Ukrajinom“, rekao je O’Brien za NBC poslije sastanka. Zakonodavci u Washingtonu vjeruju da postoji „značajna važnost“ da Zelenski ostane u Ukrajini, uključujući „političku prednost“, „optičku prednost“ i „moralnu prednost“, ali ne i ako mu je život ugrožen, preneo je NBC.
Drugi dio plana je podrška onome što SAD naziva budućom pobunom „za nezavisnost“, uključujući i snabdijevanje oružjem.
Dva člana Odbora za obavještajne poslove Predstavničkog doma – Rian Krishnamoorthi (D-Illinois) i Mike Turner (R-Ohio) – trenutno se zalažu za dvopartijsko zakonodavstvo koje bi od Bidenove administracije zahtjevalo da razvije strategiju podrške pobunjenicima, navodi NBC.
„Moramo se uvjeriti da su opremljeni oružanom i neoružanom pomoći, kao i obavještajnim podacima, da se bore protiv Rusa“, rekao je Krishnamoorti za NBC News u petak.
Predstavnik Moulton (D-Masachusetts), bivši pješadijski oficir Marinskog korpusa koji je služio u Iraku i posjetio Ukrajinu prošlog prosinca, zalaže se za snabdijevanje Ukrajinaca malokalibarskim oružjem, municijom i eksplozivom kako bi se opremili za gerilske borbe.
„Razmislite o vrstama stvari koje bi koristili saboteri za razliku od vojske koja odbija frontalnu invaziju“, rekao je on za Washington Post.
Bidenova administracija nije dala nikakve zvanične komentare o navodnim planovima za podršku potencijalnoj pobuni u Ukrajini.
Prema pisanju Washington Posta, zvaničnici SAD i NATO su oprezni da otvoreno podržavaju takve ideje iz straha da ne budu uvučeni u direktnu konfrontaciju sa Moskvom.
U subotu je ruski predsjednik Vladimir Putin nazvao ogromne sankcije koje su zapadne zemlje uvele Rusiji zbog njenog napada na Ukrajinu „objavom rata“.
- Do sada je ruska vojna akcija pokrenuta 24. veljače izazvala žestoku osudu na Zapadu i rezultirala je da su SAD i saveznici kaznili Moskvu sankcijama bez presedana protiv ruskih financija, bankarskog sektora, avijacije i svemirske industrije.
- Moskva tvrdi da je njena invazija na Ukrajinu usmjerena na zaštitu naroda u republikama Donbasa, koje je nedavno priznala, kao i na „demilitarizaciju” i „denacifikaciju” Ukrajine.
- Kijev insistira da napad nije bio isprovociran, tvrdeći da nije planirao da silom ponovo zauzme otcjepljene oblasti Donjeck i Lugansk.