Europski parlament nedavno je ustanovio Izaslanstvo za odnose s Kosovom i BiH. Predsjednik tog tijela je Tonino Picula, socijaldemokratski zastupnik iz Hrvatske. U razgovoru za Dnevni avaz on objašnjava mandat tijela kojem je na čelu i najavljuje konkretne aktivnosti u vezi sa BiH.
– Prije svega, vlasti u BiH trebaju se što prije formirati. Da ne bude kao prošli put da se 18 mjeseci nakon izbora ništa ne dešava, a onda ni dvije i po godine nakon toga. Treba promijeniti generalno sistem u BiH. Dayton postaje vrlo ozbiljna kočnica za bilo kakvu inicijativu kojom bi se BiH napravila normalnom europskom demokracijom s prosperitetnijom ekonomijom. Nova vlast mogla bi nas iznenaditi, kao što je Vučićeva u Srbiji – kaže Picula.
Dodaje da bi brzo formiranje vlasti i naznaka da bi ona mogla biti „nešto drugačija”, u Bruxellesu bilo protumačeno kao poticaj EU da se odlučnije angažira, što bi se i desilo. On se zalaže da se BiH što prije pomjeri od Daytona prema Bruxellesu.
– Treba raditi politiku malih koraka u pravom smjeru. Prije svega, trebalo bi i početi priznanjem da ovo nije dobro i da BiH treba novi ustav. Inicijativu za to treba prepustiti izbornim pobjednicima. Ako treba, medijacijom i dobrim uslugama izvana mogu se rješavati neki od problema. Čini mi se da ovi koji su pobijedili nemaju više vremena i moraju brzo početi pokazivati konkretne pomake nabolje – ističe on.
Picula smatra i da nacionalna/nacionalistička politika više nema kredite kao ranije.
– Dodiku nije pomoglo ni sastajanje s crkvenim velikodostojnicima, niti s ruskim dužnosnicima. To mu nije donijelo rezultat koji je očekivao. Pluralizam pomalo ulazi i u nacionalne pore. Ali, dok god je dejtonski sistem ovakav kakav jeste, on će davati slične rezultate. Nekih pomaka će biti, ali će u konačnici glavninu procesa činiti reciklaža. Zato se on mora mijenjati – smatra Picula.
Predsjednik Izaslanstva EP za BiH ističe da je EU spremna pomoći i medijacijom kako bi se neka teška pitanja riješila.
– I zarad svojih izbora, ali i BiH, EU je odlučila da sada dodatno ne opterećuje vašu zemlju. No, čim se vlast izabere, Bruxelles će poslati fakture. Ako bude trebalo, s njima će doći i medijatori. EU je prirodan ambijent BiH i logično je da zatražite i dobijete pomoć – kaže Picula, prenosi Fena.
R.I./Dnevnik.ba