Preko Twittera je čuvena plaža u Rio de Janeiru prozvana „Papacabana“ nakon noćašnjeg (od subote na nedjelju) bdijenja pape Franje s mladima 28. međunarodnih dana mladeži. Bilo je oko dva milijuna mladih. Neki procjenjuju da je srušen rekord koji su postavili Rolling Stonesi 2006. za vrijeme čuvenog koncerta na Copacabani, a drugi drže kako je bilo više mladih s papom nego za vrijeme karnevala. Bez obzira na brojke bdijenje se pretvorilo u slavlje u veliki spektakl. Sat prije dolaska pape Franje mladi na Copacabani su plesali i u zabavu uključili i biskupe na pozornici, pa je žutu majcu 28. međunarodnih dana mladeži odjenuo i bečki nadbiskup kardinal Christoph Schoenborn.
Papa Franjo je „autorizirao“ mlade da galame i vesele se. Rekao je na španjolskom „hacer lio“, što bi značilo činite buku, budite bučni, a talijanski novinari su taj izraz, a s kojim se složio i šef ureda za tisak Svete Stolice otac Federico Lombardi, preveli s „fate casino!“, što bi značilo „načinite urnebes (džumbus)“.
Mladi su načinili i najveći „flash mod“ na svijetu, na Copacabani, iliti Papacabani. Svih dva milijuna su raširili ruke, imitirali kip Isusa koji bdije nad Rijom. A, papa Franjo im poručuje kako „Isus nudi nešto uzvišenije od Svjetskog nogometnog prvenstva“, te im kaže kako „ne smiju biti obični gledatelji s prozora, ostaviti drugima da budu protagonisti, jer preko vas ulazi budućnost u svijet“ i onda ih je pozvao: „Nemojte biti kukavice“.
Papa je u subotu u gradskom kazalištu Rija održao govor brazilskim čelnicima i zatražio politiku koja će iskorijeniti siromaštvo. Političarima je kazao kako trebaju raditi „za opće dobro“, te kako „smisao etike je povijesni izazov bez premca“. „Između egoističke indiferentnosti i nasilnog prosvijeda postoji jedna uvijek moguća opcija, a to je dijalog“, kazao je Franjo očito još potresen nedavnim prosvijedima u Brazilu zbog socijalnih nejednakosti. „Budućnost traži od nas humanističku viziju ekonomije i politike koja bi uvijek bolje i više uključivala ljude, izbjegavala elitarizme i iskorijenila siromaštvo“, upozorio je Franjo.
Tijekom ručka sa svećenicima pozvao je na stvaranje Crkve koja neće biti hladna i zarobljenica svojih rigidnih izraza, već neka bude u hodu s ljudima i „slijedi gramatiku jednostavnosti“. Bio je to gotovo njegov program, njegovo uputstvo kardinalima i biskupima za Crkvu kakva bi trebala biti. Dosad se nije čuo takav govor usmjeren Crkvi i crkvenjacima.
„Crka se ne smije udaljiti od jednostavnosti, jer ako to učini gubi one koji nas više ne shvaćaju. Potrebno je vratiti gramatiku jednostavnosti“, poručuje Franjo. Tko su ti koji više ne razumiju govor Crkve? Oni koji su se udaljili nakon što su se prepustili iluzijama drugih prijedloga, koji smatraju kako im Crkva ne može ponuditi ništa značajnoga i važnoga.
Možda se Crkva, kaže Franjo, „previše udaljila od njihovih potreba, možda nije sposobna odgovoriti na njihove zabrinutosti, moža je previše hladna prema njima, možda je previše samoreferencijalna, možda je zarobljenica vlastitih rigidnih jezika“.
Što treba učiniti Crkva? „Izaći s tim osobama u njihovu noć, susresti ih na ulicama“, a ne žaliti se jer se na taj način „povećava nezadovoljstvo“. Danas nisu potrebne žalopojke, već Crkva koja će hodati uz ljude, kaže papa Franja i onda postavlja gotovo dramatično pitanje za Crkvu: „Jesmo li još Crkva sposobna zagrijati srca?“.
„U današnjem svijetu se ide za onim što je brže, a ipak postoji očajna želja za mirom, rekao bih nježnošću“, kaže papa i za to je potrebna Crkva koja neće biti pregažena jurnjavom za učinkovitošću, već treba znati biti „spora“ kako bi sa strpljenje slušala i ponovno sastavila. Bez milosrdnosti se ne može ući u svijet „ranjenih“ koji „imaju potrebu za razumijevanjem, oprostom i ljubavlju“, kaže Franjo i oped naglašava što Crkva ne smije činiti: „Ne smije osuđivati i prozivati hladnom doktrinom“.
Kaže kako i žene imaju važnu ulogu u Crkvi. „Nemojmo reducirati zauzimanje žena u Crkvi, promičimo njihovu aktivnu ulogu u zajednici, jer ako se izgube žene Crkva bi mogla postati sterilna“, kaže Franjo.
večernji