Zaštitnik potlačenih, neposredan, otvoren, iskren, sve su to epiteti kojima mediji često “kite” poglavara Katoličke crkvepapu Franju. Ono što oduševljava kod Franje je širina tema kojima se bavi te koliko ih duboko, i bez predrasuda, analizira.
Izabrali smo deset izjava pape Argentinca koje su obilježile 2014. godinu.
1. Crkva ne smije naplaćivati usluge
– I danas kad uđemo u neku crkvu vidimo cjenik za crkvena slavlja: krštenje, vjenčanje, misa. Ljudi se zbog toga sablažnjavaju. Kad službenici Hrama, svećenici, laici, crkvenjaci ili tajnici postaju špekulanti, narod se sablažnjava. Zanimljivo je da Božji puk zna svojim svećenicima oprostiti kad pogriješe zbog ljudske slabosti, ali narod im ne oprašta ako su privrženi novcu i ako su zlostavljači. To im ne prašta. Ne oprašta im sablazan iznajmljivanja crkve za vjenčanje – kazao je papa Franjo krajem studenog te pozvao vjernike da prijave svećenike koji im žele naplatiti održavanje misa za vjenčanje, za krštenje, za blagoslov, za misnu nakanu ili neke druge usluge.
2. Tržište sprječava borbu protiv gladi
– Bolno je vidjeti kako je borba protiv gladi i neishranjenosti zapriječena prioritetom tržišta i primarnošću zarade, koji su hranu sveli na bilo koju robu podvrgnutu spekulacijama – kazao je Papa Franjo u govoru sudionicima Druge međunarodne konferencije o prehrani koju je organizirao FAO (Food and Agriculture Organisation) u studenom u Rimu. Papa je dodao kako je potrebno prehraniti sve da bi se spasio život na Zemlji te istodobno treba zaštititi okoliš.
3. Big Bang ne isključuje Boga
– Big Bang ne isključuje Božju intervenciju, koja je temeljem svega. Znanstvena teorija koja se postavlja kao začetak svijeta nije u suprotnosti s intervencijom Božjeg stvaranja. Evolucija nije suprotnost kreaciji, jer evolucija predmnijeva stvaranje bića koji se razvijaju – kazao je poglavar Katoličke crkve u govoru članovima Papinska akademije znanosti okupljenima u dvorani Casina Pio IV. u vatikanskim vrtovima u listopadu.
4. Komunisti su nam ukrali zastavu siromašnih
– Komunisti su nam ukrali zastavu. Zastava siromaha je kršćanska. Siromaštvo je u središtu Evanđelja – rekao je Papa Franjo za rimski list Il Messaggero u lipnjuodgovarajući na primjedbu kako je papa komunista, pauperista, populista kvake su mu pridjeve davali posebno u SAD-u. Papa Franjo je citirao Evanđelje po Mateju i kazao kako su komunisti preuzeli tu zastavu. – Da, kako da ne, dvadeset stoljeća kasnije. Onda kada tako govore moglo bi im se kazati: ali vi ste kršćani – rekao je tada Franjo.
5. Skandalozna je razlika između bogatih i siromašnih
– Na svjetskoj razini vidimo skandaloznu razliku između obilja bogatih i izrazite oskudice siromašnih. U našem svijetu postoje mnogi oblici isključivanja, marginalizacije i siromaštva te sukoba nastalih kombinacijom ekonomskih, političkih, ideoloških i, nažalost, religijskih motiva – kazao je Papa u siječnju.
6. Ukrao sam križ mrtvom svećeniku
– Probudio se lopov u meni i, dok sam stavljao cvijeće na odar, ukrao sam križ s krunice. Pogledao sam mrtvog svećenika i rekao mu da mi da pola svojeg milosrđa. Križ sam sakrio u džep – ispričao je Papa događaj iz prošlosti kada je ukrao križ svećeniku kojeg su zvali Veliki Ispovjednik jer je ispovijedao gotovo cijeli kler u Buenos Airesu, a nakon njegove smrti Papa je aranžirao cvijeće oko njegova groba.
7. Kao 17-godišnjak imao sam zaručnicu
– U knjizi Jezuit pričam kada sam sa 17 godina imao zaručnicu. To spominjem i u knjizi Nebo i Zemlja, koju sam napisao s Abrahamom Skorkom. U seminaru mi je jedna djevojka zavrtjela glavu tjedan dana. Bile su to mladenačke stvari. Govorio sam o tome sa svojim ispovjednikom – kazao je papa Franjo u razgovoru za list Corriere della Sera u ožujku.
8. Lihvarstvo uništava obitelji
– Kada obitelj nema novaca za hranu jer mora vračati zajam s lihvarskim kamatama, onda to nije ljudski, nije kršćanski – kazao je Papa u siječnju i lihvarstvo ocijenio kao “dramatičnu društvenu bol koja ranjava nepovredivo dostojanstvo ljudskog bića”. – Neka ne manjka posao! To je izvor dostojanstva! Neka nadležni učine sve i neka zabrinutost za posao bude svima u središtu pažnje – dodao je tada Franjo.
9. U Jugoslaviji su živjeli narodi koje ni ljepilo ne bi moglo ujediniti
– Neovisnosti naroda odcjepljenjima su razdjeljivanja često i vrlo prirodna. Pomislimo na bivšu Jugoslaviju. Tamo očito postoje narodi s tako različitim kulturama koje ni ljepilo ne bi moglo ujediniti. Jugoslavenski slučaj je vrlo jasan, ali ja se pitam je li tako jasno i za druge slučajeve, za druge narode koji su do sada bili ujedinjeni. Mora se izučavati od slučaja do slučaja. Škotska, Padanija, Katalonija. Postoje slučajevi u kojima je pravedno odcjepljenje, a u drugima nije. No, odcjepljenje od jedne države bez da je prethodno bilo prisilnog ujedinjenja potrebno je uzeti s pincetom i analizirati slučaj po slučaj – odgovorio je papa Franjo u lipnju na pitanje o mogućem odcjepljenju Katalonije od Španjolske.
10. Svećenici su poput zrakoplova. Jedinstveni su kad padaju
– Svećenici su poput zrakoplova. Jedinstveni su kad padaju – kazao je papa Franjo u prosincu kada je nabrojao 15 bolesti kojih se treba čuvati Crkva i svećenstvo. Među 15 bolesti od kojih Kurija pati, Franjo je nabrojio “osjećaj besmrtnosti”, “duhovni Alzheimer”, “egzistencijalnu shizofreniju”, “kameno srce”, “lažni narcizam”, “sekularni ekshibicionizam”, “suparništvo radi slave”, “smrtnu ozbiljnost” i “terorizam trača”, što sve rezultira “raštimanim orkestrom”.