Ponedjeljak, 18 studenoga, 2024

Oman maksimalno koristi svoje sve manje rezerve nafte

Vrlo
- Advertisement -

Oman je upravo osnovao novu državnu kompaniju za naftne i gasne operacije uzvodno kako bi pomogao prikupljanju investicijskog interesa i daljem razvoju svojih resursa.

Oman za energetski razvoj (EDO) imat će udio u većinskom državnom naftnom razvoju Oman (PDO), kao i u razvoju nezavisnih projekata. EDO će se prvenstveno fokusirati na najveće naftno polje u Omanu u bloku 6, koje trenutno proizvodi 650.000 barela dnevno (bpd).

Kompanija može samostalno privući sredstva kao dio plana za prikupljanje duga. Oni će „preduzeti operacije istraživanja i proizvodnje ugljovodonika“, prema najavi vladinog lista u nedjelju. Pored toga, EDO će raditi na poljima poboljšanog iskorištenja nafte, tehnologiji sa niskim udjelom ugljenika i solarne toplotne energije.

Glavni omanski proizvođač PDO je u 60-postotnom vlasništvu omanske vlade, a ostatak dijele Royal Dutch Shell, Total i Partex. Do danas PDO ima 192 naftna polja, 52 gasna polja, 29 proizvodnih stanica i približno 9000 aktivnih bušotina.

Očekuje se da EDO model podstakne i ostale na Bliskom istoku da ga slijede. Oman je odlučio prikupiti sredstva samostalno putem EDO za suzbijanje sve većeg budžetskog deficita, modelom koji bi mogao da se primjeni u naftnim državama.

Očekuje se da će kompanija izdati do 3 milijarde dolara obveznica u prvoj polovini 2021. godine, prema izvoru Bloomberga. Kao dio ovog plana, JPMorgan Chase & Co. savjetuje vladu o najboljim potezima.

Generalni direktor PDO Raoul Restucci rekao je o osnivanju EDO ranije ove godine, „EDO će biti holding PDO-a i brojnih investicija. Za PDO to će nam omogućiti da korporatizujemo entitet i na taj način omogućimo finansiranje i resurse koje nam vlada trenutno osigurava po vrlo visokoj cijeni. Moći ćemo da dekonsolidujemo taj dug i obezbjedimo ga pod znatno atraktivnijim uslovima… EDO se takođe bavi i energetskom tranzicijom. Imamo niz preduzeća, niz investicija koje žele da sa nama postanu partneri.“

Oman je najveći proizvođač nafte koji ne pripada OPEC u regionu Bliskog Istoka, obezbjedivši omanskoj vladi 76 odsto ukupnog prihoda u 2019. U septembru ove godine proizvodnja nafte u Omanu iznosila je 718.700 barela dnevno, što je pad od 0,18 odsto na mjesečnom nivou. Smanjenje proizvodnje nafte u zemlji dolazi nakon smanjenja potražnje za proizvodom 2020. godine, što je teško pogodilo čitav region Bliskog Istoka i dovelo do toga da su se OPEC i Oman dogovorili da smanje proizvodnju do kraja godine.

Oman generalno doživljava usporavanje proizvodnje nafte zbog svojih ograničenih rezervi. Tekuće rezerve iznose 4,8 milijardi barela ekvivalenta nafte. To bi Omanu obezbjedilo dodatnih 25-30 godina sirove proizvodnje na nivou 2019. godine. Poboljšane tehnike iskorištenja nafte mogle bi, međutim, pomoći u suzbijanju poteškoća u pristupu postojećim rezervama, navodi se u prospektu Ministarstva finansija iz oktobra.

Očekuje se da će ovo uvođenje ELO i očekivani porast potražnje 2021. godine stabilizovati proizvodnju i prihode Omana od 2021. Pored toga, veća ulaganja u rezerve zemlje mogla bi promovisati veću diverzifikaciju izvan državnog vlasništva širom regiona.

- Advertisement -

14656 KOMENTARI

guest

14.7K Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последняя новост

Trumpov sin o Bidenovoj odluci: “Prokleti bili, imbecili!”

Odluka američkog predsjednika Joea Bidena da odobri Ukrajincima korištenje raketa dugog dometa za napade unutar ruskog teritorija izazvala je...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -