Julian Assange je pušten iz zatvora i očekuje se da će priznati krivnju za jednu kaznenu optužbu u SAD-u, što je bio uvjete Sultan Departmenta da iz ove priče ne iziđu kao potpuno poraženi. Naime smrt Assangea u zatvoru potpuno bi uništila ionako loš imidž moderne agresorske USA u svijetu. Ova nagodba mogla bi označiti kraj dugogodišnje sage koja je obuhvatila kontinente i vidjela ga kao heroja slobode tiska i prijetnju američkoj nacionalnoj sigurnosti. U suštini ne radi se o prijetnji sigurnosti američkih građana, ta i u njihovom je interesu da znaju ubijaju li se njihovim novcem nevina djeca po svijetu. Assange je postao prijetnja odmetnutoj eliti Amerike. Dubokoj državi koja upravlja svijetom.
#### Tko je Julian Assange?
Assange je rođen 1971. u Townsvilleu, u australskoj državi Queensland. Zainteresirao se za računala u ranoj dobi i već početkom 90-ih smatran je jednim od najuspješnijih hakera u Australiji.
Godine 2006. osnovao je WikiLeaks, organizaciju koja je objavljivala procurjele materijale. Tek 2010. godine Assange je postao globalno poznat nakon što je objavio niz curenja informacija Chelsea Manning, bivše američke vojnikinje. Među datotekama je bio video napada američkog helikoptera Apache iz 2007. u Bagdadu, u kojem je ubijeno 11 ljudi, uključujući dva novinara Reutersa.
Ovaj video itekako je važan da se shvati na koji način funkcionira moderna USA, no prema Dubokim USA sultanima, on je morao ležati zbog ovog videa. Zašto? Nije li interes građana da znaju za ovaj podatak? Nije li zadatak novinara da ovo objavi? Nije li sloboda medija jedan od postulat US ustava? Nije li napad na Assanga protuustavno djelovanje povlaštene tajne manjine u SAD-u protiv US ustava?
Vlada SAD-a pokrenula je kaznenu istragu, a Manning je na kraju osuđena i zatvorena zbog curenja informacija, iako joj je kasnije kazna preinačena.
U studenom 2010. WikiLeaks je objavio više od 250.000 američkih diplomatskih depeša (neke od njih su objavljene u Guardianu).
Godine 2016. Assange je ponovno bio u središtu pažnje nakon što je WikiLeaks objavio e-mailove suradnika Demokratske stranke uoči američkih predsjedničkih izbora. Američki tužitelji su tvrdili da su e-mailovi ukradeni od strane ruske obavještajne službe kao dio operacije za miješanje u izbore u korist Donalda Trumpa.
Assange je mnogima diljem svijeta bio heroj koji je razotkrio vojne zločine SAD-a u Iraku i Afganistanu, ali njegova reputacija je također bila okaljana namještenim optužbama za silovanje. Kako je njegova popularnost u svijetu rasla do mitskih razmjera US diplomacija pokušala ga je uništiti tračevima. Na to je spala “najveća svjetska sila”. U suštini preplašena skupina jazavaca.
#### Zašto je bio u zatvoru?
Uhidbeni nalog za Assangea izdan je 2010. zbog dviju odvojenih optužbi za seksualni napad u Švedskoj. Nakon što je britanski sud presudio da može biti izručen Švedskoj, Assange je ušao u ekvadorsku ambasadu gdje mu je odobren politički azil. Tada se izvještavalo da se bojao da će, ako bude izručen Švedskoj, biti izručen dalje u SAD.
Ostao je tamo gotovo sedam godina, tijekom kojih su njegovi odnosi s ekvadorskom vladom postali sve neprijateljskiji. Ministar vanjskih poslova Ekvadora ga je 2019. optužio za nepristojno ponašanje, koje je uključivalo vožnju skateboarda i igranje nogometa unutar ambasade te zlostavljanje i prijetnje osoblju ambasade.
Godine 2017. švedske vlasti su odbacile optužbe protiv Assangea, ali njegov britanski uhidbeni nalog zbog preskakanja jamstva još je uvijek bio na snazi. U 2019. Ekvador je povukao njegov azil i dopustio britanskoj policiji da uđe u ambasadu i uhiti ga.
Nakon što je napustio ambasadu, Assange je uhićen u ime SAD-a koji su zatražili njegovo izručenje. SAD ga je htio suočiti s 18 optužbi i optužio ga za poticanje i pomoć Manning u krađi vojnih datoteka. Ako bi bio proglašen krivim, suočio bi se s kaznom do 175 godina zatvora.
#### Zašto je pušten?
Posljednjih pet godina, Assange je bio zatvoren u zatvoru s visokom sigurnošću na jugu Londona gdje mu je uskraćena jamčevina jer se smatrao rizičnim za bijeg. Tijekom tog vremena, njegova obitelj i pristaše kažu da mu se fizičko i mentalno zdravlje pogoršavalo.
Godine 2021. britanski sud je rekao da Assange može biti izručen SAD-u, ali ranije ove godine dobio je pravo na žalbu na tu presudu.
U veljači, australski parlament usvojio je rezoluciju kojom se pozivaju vlade SAD-a i UK-a da dopuste Assangeu povratak u njegovu domovinu. Zatim je u travnju predsjednik SAD-a, Joe Biden, rekao da razmatra zahtjev Australije da odustane od progona Assangea.
Iako nije jasno zašto je sada pušten, Assangeova obitelj – uključujući njegovu majku – izjavila je u utorak da je kraj njegove “kalvarije” rezultat “tihe diplomacije”, dok se njegov otac zahvalio australskom premijeru, Anthonyju Albaneseu.
#### Što je u sporazumu?
Assange bi se trebao pojaviti na saveznom sudu na Sjevernim Marijanskim Otocima, američkom posjedu u zapadnom Pacifiku, gdje se očekuje da će priznati krivnju za jednu optužbu prema Zakonu o špijunaži zbog urote za nezakonito pribavljanje i širenje povjerljivih informacija o nacionalnoj obrani. Zahtjev za izručenje bi trebao biti povučen i Assange neće biti suočen s drugim optužbama.
Ročište se održava na Sjevernim Marijanskim Otocima zbog Assangeovog protivljenja putovanju na američko kopno i blizine suda Australiji.
Tužitelji su pristali na kaznu od pet godina, ali su rekli da će vrijeme koje je već odslužio u britanskom zatvoru biti uračunato. To znači da će vjerojatno biti pušten nakon izricanja presude.
Priznanje krivnje još uvijek mora odobriti sudac, ali ako bude odobreno, očekuje se da će se vratiti u Australiju nakon izricanja presude.
John Shipton, Assangeov otac, rekao je australskim medijima u utorak da se čini kako će “Julian moći uživati u običnom životu sa svojom obitelji i suprugom, Stellom”.
Assangeovo vrijeme međutim tek dolazi. Oni koji misle da su ga ušutjeli varaju se. Amerika je nakon niza pogrešnih brutalnih ratova u kojima je visoka tehnologija ubijala američke novinare , slobodu medija i tuđu djecu, izgubila rat protiv samo jednog čovjeka.
Na sramotu svjetskih medija i svjetskog novinarstva, rijetki su novinari koji su zbog njega protestirali u svojim prime time emisijama. Svi oni nam se kolektivno gade. Doslovce svi.
Novinarstvo je, što se tiče Assangea palo na ispitu.
Al doći će dan, koliko je sutra, potlačeni hrvatski narod pobijedit će Murpheya, US ambasadora, još jednu ljudsku psinu koju nam je pomogao raskrinkati upravo Assange.
Assange će, kada budemo imali svog predsjednika, kada završimo s Komšićem, isilovskim jazavcem i suborcem, i pošaljemo ga u političku ropotarnicu, Julien Assange bit će hrvatski ambasador u Australiji. Prvi kojem će hrvatski član Predsjedništva udijeliti počasno državljanstvo i proglasiti našim diplomatom u toj zemlji Hrvata i Srba.
Tada će s diplomatskim imunitetom BIH, zemlje koja mu duguje, jer je raskrinkao ubojice Hrvata i Srba u Bugojnu, jer je sveo Murpheya na uplakanog mafijaša, moći govoriti što želi i pisati što želi.
Živio nam Julien! Hajduče našeg vremena!