“Ako smo pobijedili diktaturu, pobijedit ćemo i ovu vladu”, rekla je Nora Cortiñas, vođa pokreta “Madres de Plaza de Mayo”, koja se osvrnula na situaciju u zemlji od kada je predsjednik postao Mauricio Macri.
“Masovna otpuštanja, privatizacije, porast siromaštva, negiranje genocida tijekom vojne diktature u zemlji i zakoni protiv imigranata u stilu njegovog prijatelja Trumpa, sve to obilježava predsjedništvo Macria”, rekla je Nora Cortiñas.
Već mjesec dana traju prosvjedi nastavnika u javnim školama, zadruga protiv deložacija autonomnih prostora i za oslobođenje zastupnice autohtone zajednice Milagro Sala, čelnice organizacije Tupac Amaru koja je “kriva” jer u njenom rodnom području želi uvesti “andski socijalizam” Eva Moralesa.
Macri je zbog veza autohtonog stanovništva s Bolivijcima od rešetki i bodljikave žice postavio svoj “zid” na granici koja ujedinjuje gradove La Quiaca s argentinske strane i Villazon u Boliviji.
U ponedjeljak su se pripadnici Kaxipayiñ zajednice Mapuche žalili odvjetnicima protiv naftne kompanije YPF, koja djeluje u velikom području Loma La Lata, optužujući je da truje područje opasnim tvarima. Situaciju su u više navrata osudili čelnici zajednice, koja postaje sve alarmantnija zbog namjere Macria da s novim ugovorima o slobodnoj trgovini s Europom otvori vrata velikim multinacionalnim kompanijama, što je odluka koju je donio nakon izbacivanja Venezuele iz Mercosura.
Vlada Macria je također prevarila javnost, kojoj je obećavala “nultu stopu siromaštva” i milijune radnih mjesta, a umjesto toga je primijenila klasični neoliberalni recept i snizila “cijenu rada”.
Tako je stvoreno pola milijuna siromašnih, a i stopa nezaposlenosti, koja je dosegla 10%, dalje raste.
Mauricio Macri, koji je optužen za posjedovanje brojnih tvrtki u inozemstvu, nema novca za potrebe stanovništva, ali je potpisao najveći ugovor o kupnji oružja nakon Falklandskog rata.
Od Sjedinjenih Država je naručio oružja u vrijednosti više od 2 milijarde dolara, što je pravdao “borbom protiv međunarodnog terorizma”.
Zastupnici oporbenog Fronta za pobjedu (FPV) bivše predsjednice Cristine Kirchner su podnijeli kaznenu prijavu protiv predsjednika i nekih članova njegove vlade. U međuvremenu, sindikati i društveni pokreti su pozvali na nacionalni jednodnevni opći štrajk 6. travnja.