Nakon ukidanja imuniteta zastupnika u Turskoj njemačka štampa ocjenjuje da turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan u ratu protiv Kurda “bukvalno gazi preko leševa” a “u borbi protiv kulture demokracije i pravne države ne preza ni od kakvog napada na institucije”, prenosi Doch vele.
Njemački radio navodi da je “parlament u Ankari ukinuo imunitet za 138 zastupnika – četvrtinu parlamenta, a da vladajuća Stranka pravde i razvoja (AKP) kojom (mada neslužbeno) rukovodi Erdogan nije sama mogla donijeti takvu odluku za koju je bila neophodna dvotrećinska većina” . Za ukidanje su glasali i oporbeni zastupnici nacionalističke MHP i kemalističkog CP, dodaje radio.
Doche vele objašnjava da “zastupnici kojima je ukinut imunitet dolaze iz svih stranaka i tužilaštvo vodi istrage protiv njih zbog raznih prekršaja, ipak, daleko najviše je pogođena kurdsko-ljevičarska stranka HDP jer je čak 50 od njenih 59 zastupnika ostalo bez imuniteta”.
Dodaje se da se “oni terete za posebno teška djela poput podržavanja terorističkih organizacija ili čak sudjelovanje u njima, a za Erdogana je to ionako samo političko krilo Radničke stranke Kurdistana”.
Berliner zeitung piše da “u ratu protiv Kurda Erdogan bukvalno gazi preko leševa”.
“U borbi protiv kulture demokracije i pravne države u Turskoj – a ta kultura je ionako još nježan cvijet – Erdogan ne preza ni od kakvog birokratskog ili zakonodavnog napada na institucije. On je terorist bez bombe. Dođi kraljevstvo Tvoje, budi volja Tvoja – to je novi Očenaš u Erdoganovoj Turskoj, jadnom ostatku nekadašnje laičke Turske. Ali i diktatori bi trebalo da uvaže činjenicu da su smrtni “, navodi berlinski dnevnik.
Nedjeljnik Spiegel na svom portalu piše da “ukoliko neki poslanik bude osuđen pa završi u zatvoru, prema turskom Ustavu njegovo zastupničko mjesto postaje slobodno i biće popunjeno izvanrednim izborima”.
“Ogromna je šansa da tako mjesta oporbe dopadnu Erdoganu”, navodi njemački magazin i dodaje da je “to izgleda računica AKP i, prije svega, samog Erdogana jer će njegova partija tako možda dostići dvotrećinsku većinu i moći će sama da promijeni Ustav”.
Spiegel zaključuje da “upravo to hoće Erdogan – da u Ustav upiše predsjednički sustav, tako da više nema samo predstavničku ulogu nego i vlast.
Doche vele objašnjava da će “kurdski zastupnici tražiti od Ustavnog suda da ukine ovu odluku” i dodaje da su “kritike na račun predsjednika Erdogana sve glasnije iu Njemačkoj, upetak su oštro reagirali ministar vanjskih poslova Steinmeier i drugi predstavnici vlasti, i to iako u izbjegličkoj krizi sve nade polažu u dil s Erdoganom “.
“Činjenicom da turski parlament sebe razvlašćuje otpada još jedna demokratska kontrolna instanca i oslobađa se put vladavini državnog predsjednika Tayyipa Erdogana koji više neće morati da se obazire na podjelu vlasti”, piše ugledni Frankfurter Allgemeine Zeitung.
List ocjenjuje da “osim toga, oročeno ukidanje imuniteta kurdskih zastupnika jeste objava rata Kurdima”.
“Time Turskoj prijeti povratak u građanski rat koji je zemlja doživjela devedesetih. Kako je politička oporba preslaba, vojska ostaje jedina – iako ne demokratska – kontrolna instanca. Još uvijek Erdogan slijedi agendu za koju se zalaže i armija: borba protiv Kurda i progon pristaša propovjednika Fetulaha Gulena. Neizvjesno je kako će vojska reagirati ako Erdogan iskoristi svoju moć da dalje provodi islamizaciju zemlje “, navodi frankfurtski list.
Konzervativni Welt piše da se pokazalo da je Europski parlament ispravno inzistirao na tome da Turska mora promijeni svoj “antiteroristički zakon” prije nego što dobije zeleno svjetlo za bezvizna putovanja svojih državljana u Schengenski prostor.
“Turska se, međutim, odlučila za suprotno: tko nije za Erdogana, taj je potencijalni terorist. Njemačka vlada treba razmotriti alternative dogovoru o izbjeglicama i prekinuti veze s Erdoganovim režimom straha”, zaključuje Welt.