Njemačka kancelarka Angela Merkel je u posljednjoj godini svog mandata. Posljednju godinu njen mandat obilježen je teškom borbom protiv koronavirusa. Ni najjača europska ekonomija, Njemačka, kroz krizu neće proći neokrznuta. Problema je puno. Pored ekonomskih problema, Njemačka ponovno veliku brigu muči s rastom broja novozaraženih.
Prema pisanju najtiražnijeg njemačkog magazina “Bild” njemačka kancelarka Angela Merkel želi razgovarati s premijerima saveznih država o mogućem uvođenju strožih koronskih mjera. Prema Bildu, njemačka kancelarka je spremna ići toliko daleko da u planu ima i moguću obustavu lokalnog i međugradskog javnog prijevoza. Koliko u tome ima istine, znat će se uskoro.
Merkel je prije nekoliko dana, na sastanku radne skupine svoje stranke izjavila da lockdown mora ostati na snazi još osam do deset tjedana. To je izazvalo buru u njemačkoj i europskoj javnosti. Ona je upozorila na dramatičnu eksploziju broja infekcija uzrokovanih virusom korone mutiranim u Velikoj Britaniji. Dosadašnje mjere u Njemačkoj vrijede do kraja siječnja, a izvjesno je da će biti produžene i u veljači.
Predsjednik Robert Koch instituta – Lothar Wieler rekao je u da će se tijekom vikenda doista znati koliko će na velik broj infekcija utjecati povećani sastanci tijekom Božića i Nove godine. To bi moglo odrediti daljnji smjer njemačke borbe protiv koronavirusa.
Na Merkeličine prethodne izjave reagirao je i prvi čovjek Gopodarske komore Austrije, Harald Mahrer koji je bio posebno kritičan.
“Ako zaključamo do Uskrsa, kako za Njemačku planira kancelarka Merkel, to bi bio najveći stroj za uništavanje radnih mjesta koji postoji u republici od Drugog svjetskog rata. To je nezamislivo i nedopustivo. Zaključavanje do travnja bi bilo psihološki i ekonomski neodrživo. Ono što je potrebno je doza hrabrosti i samopouzdanja, pored cijepljenja naravno”, jasan je i kritičan Mahrer.