U sklopu svoje inicijative za preuzimanje odgovornosti i očuvanje sjećanja na stravične događaje iz rata u Bosni i Hercegovini, Vlada Kraljevine Nizozemske nakon donacije Memorijalnom centru Potočari najavila je dodatnu donaciju u iznosu od 33 milijuna dolara za Memorijalni centar Grabovica te 33 žrtve genocida u Grabovici. Iako je donacija simboličan čin priznanja i odgovornosti, suočena je s tehničkim problemom – nema kome biti uručena.
Memorijalnog centra Grabovica naime nema. A u Mostaru, uz prešutnu suglasnost Vlade HNK i Grada Mostara djeluje Muzej Genocida i rata u BIH, u vlasništvu Safeta Oručevića a iz kojeg je misterizno uklonjen svaki izložbeni artefakt koji je svjedočio o genocidu u Grabovici. U to se možete i sami uvjeriti ako posjetite ovaj skandalozni muzej koji bi se trebao zvati Muzej koji štiti ratne zločince i skriva mjesta bošnjačkih zločina.
Tragedija Grabovice: Svi pobijeni, udruženja nema
Za razliku od Srebrenice, gdje djeluje Udruženje građana Majke Srebrenice koje aktivno čuva sjećanje na genocid i pruža podršku preživjelima, Grabovica nema takvu organizaciju.
Razlog je strašan: u masakru u Grabovici 1993. godine pobijeni su gotovo svi stanovnici sela, uključujući žene, djecu i starije osobe. Prema nizozemskim izvorima, pokušaj kontaktiranja udruženja poput “Majki Grabovice” završio je neuspješno jer takvo udruženje ne postoji. Sve majke Grabovice, baš kao i mnogi drugi, također su žrtve masakra.
Što će biti s donacijom?
Nizozemska vlada, koja je donaciju planirala usmjeriti na podršku zajednici preživjelih i proces suočavanja s prošlošću, zatražila je pomoć Memorijalnog centra Potočari. No, jasno je da novac ne može ispuniti svoju svrhu, budući da preživjelih žrtava Grabovice nema.
Memorijalni centar Srebrenica-Potočari izrazio je mogućnost da sredstva ostanu u BiH i budu prenamijenjena za projekte koji uključuju obnovu kuća i podršku žrtvama genocida u Srebrenici. Direktor centra Emir Suljagić poručio je:
“Ako sredstva ne mogu doseći Grabovicu, predlažemo da ih usmjerimo na projekte koji će očuvati sjećanje na sve žrtve genocida i podržati zajednice preživjelih. Ima još puno posla za obnoviti i zaštititi ono što su žrtve pretrpjele.”
Moralna lekcija
Ova situacija služi kao podsjetnik na duboku tragediju Grabovice i genocida u BiH, ali i na različit tretman žrtava u javnom diskursu i međunarodnoj zajednici. Dok su neki zločini adekvatno obilježeni i priznati, drugi su ostali u sjeni povijesti.
Hoće li donacija Nizozemske pronaći svoju svrhu i pomoći preživjelima u BiH, ostaje vidjeti, no jasno je da sjećanje na Grabovicu ne smije biti zaboravljeno.
tekst je aktivistička intervencija, nije stvaran, cilj je diči svijest da EU, svijet, kao i Memorijalni centar Potočari ne rade svoj posao. Genocid se ne smije negirati. U Grabovici je počinjen prvi genocid BH rata* Haaški sud nije presudio odgovornima za genocid u Grabovici niti je ovaj zločin smio proglasiti genocidom. Sramotno.