HRVATSKI tim za traganje i spašavanje jutros je napustio tursku pokrajinu Hatay. Prije odlaska, njihov šef Tomislav Marević opisao je stanje na terenu.
“Moram reći da smo imali najzahtjevnije oblike ruševina koje smo si uopće mogli zamisliti. Radi se o armirano-betonskim konstrukcijama, vrlo visokim zgradama, vrlo teški pristupi, vrlo teška oštećenja, vrlo malo šansi za preživljavanje”, rekao je Marević u razgovoru za HRT.
“Bitno je da je međunarodni doprinos Turskoj u ovom trenutku bio jako dobar”
Hrvatski tim nije uspio pronaći živu osobu, ali nije odustajao. Neumorno su se odazivali na svaki poziv građana na ulici koji su molili i zvali upomoć.
“Na onim ruševinama pod kojima smo našli preminule osobe na neki način smo pomogli obiteljima da krenu dalje u proces tugovanja i sa svojim životom kakav god da on bude. Tijekom cijelog našeg djelovanja prošli smo oko 370 hektara područja, pretražili smo stvarno svaku ruševinu za koju se pokazala potreba za samom pretragom.
Ono što je zapravo bitno je to što je unesrećenoj osobi, osobi koja zatrpana je totalno svejedno koji tim će je izvući. Bitno je da je međunarodni doprinos Turskoj u ovom trenutku bio jako dobar zato što su mnogi ljudski životi spašeni upravo zato što su međunarodni timovi došli tu. Mi kao zajednica, kao jedan tim koji radimo ovdje u potpori Turskoj je svakako doprinio”, istaknuo je Marević.
“Oni su vidjeli da mi dajemo svoj maksimum”
U pokrajini Hatay gdje je bio smješten hrvatski tim prijavljene su pljačke, pucnjava, vojska pokušava uvesti red na ulicama, a neki su timovi iz drugih zemalja zbog toga obustavljali svoje operacije. Na pitanje je li hrvatski tim civilne zaštite u bilo kojem trenutku bio sigurnosno ugrožen, Marević je rekao da nije.
“Mi smo se uvijek osjećali jako dobro, vrlo srdačno su nas prihvatili gdje god da smo se pojavili na ulicama. Oni su vidjeli da mi dajemo svoj maksimum, njima je to bilo jasno, oni su to prepoznali. Svjesni smo da postoje neki nemiri, to je nekakva unutarnja stvar koja se dogodila. Iskreno, na nas to nije utjecalo, niti na naš rad niti na naš odnos, kako s međunarodnim timovima tako i s lokalnim vlastima i stanovništvom, tako da se ni u jednom trenutku nismo osjećali ugroženi”, naglasio je.
Upitan ima li informacija hoće li u Tursku na ta pogođena područja dolaziti stručnjaci iz Hrvatske Marević je objasnio kako to ovisi o zahtjevu Turske.
“Ako bude takav zahtjev, mi imamo sjajnu ekipu isto u sklopu državne intervencijske postrojbe civilne zaštite i popunjava ih Hrvatski centar za potresno inženjerstvo. To su vrsni stručnjaci, najbolji, oni su trenutačno dvojica s nama i ovdje i bili su nam od nevjerojatne važnosti tijekom svih ovih dana. Tako da ako bude takvih zahtjeva svakako ćemo biti sretni da to možemo ponuditi, kao i ponuditi naše iskustvo koje imamo”, zaključio je Marević.