Nakon što je advokat Senad Pećanin u obraćanju javnosti optužio američkog ambasadora Michaela Murphyja da je bio dio navodnog plana za rušenje SDA kroz slučaj “Respiratori”, Ambasada Sjedinjenih Američkih Država u BiH oštro je odbacila te optužbe.
Pećanin je, komentirajući odluku Ustavnog suda BiH u predmetu Fadila Novalića, ustvrdio da je cilj ovog procesa bio politički motiviran, navodeći američku ambasadu kao ključnog aktera u tom navodnom scenariju. Također je spomenuo niz političara i sudaca koji su, prema njegovim riječima, pridonijeli stvaranju nepravedne presude.
Pećanin najavio borbu u Strazburu
Advokat Pećanin istovremeno je najavio kako će se slučaj nastaviti pred Sudom za ljudska prava u Strazburu, gdje će, prema njegovim riječima, biti dokazano da je Novalić bio žrtva nepravednog procesa i političkih manipulacija.
Cijeli slučaj “Respiratori” izazvao je značajne podjele u političkoj i pravosudnoj javnosti, dok iz međunarodne zajednice stižu poruke o potrebi za jačanjem vladavine prava i povjerenja u pravosudni sistem BiH.
Licemjeran odgovor Ambasade SAD
Na ove tvrdnje iz Ambasade SAD stigao je jasan i direktan odgovor televiziji N1:
“Sjedinjene Američke Države snažno podržavaju vladavinu prava, nezavisne institucije za provođenje zakona, tužilačke i pravosudne organe koji djeluju u interesu građana Bosne i Hercegovine istražujući, procesuirajući i kažnjavajući kriminal i korupciju. Ove optužbe su apsurdne i motivisane ličnim interesima,” naveli su iz Ambasade.
Dodali su kako ne postoji osnova za ovakve izjave:
“Jedina osoba odgovorna za osuđujuću presudu i zatvorsku kaznu gospodina Novalića je sam gospodin Novalić.”
Međutim N1 ih nije upitala koliko puta je do sada Murphey otišao na tužiteljstvo i izrazio zabrinutost ako taj bude procesuiran i koliko je puta izrazio zabrinutost ako taj i taj, recimo Novalić, ne bude procesuiran.
Ovaj dokument je u BIH pod potpunom cenzurom i nitko osim nas ga ne objavljuje. A on je kljuni dokaz da je Murphey jedan obični lažov i kriminalac, koji da doista postoji neovisno tužiteljstvo u BIH bi odveo Murpheya iza rešeteka, jer je pomaganje ratnim zločincima da izbjegnu suđenje jednako djelu masovnog ratnog zločina.
Stoga drago Tužiteljstvo, ko fol neovisno i draga US ambasado, koja eto podržavaš ko fol neovinost tužiteljstva i suda, u ime pobijenih Hrvata Bugojna možemo vam reći samo jedno: Gonite se u tri lijepe pizde materine. Ovo smo napisali ublaženim rječnikom.
A sada Murphey, licemjeru, obrati se javnosti i pojasni kako podržavaš i slobodu medija. I da ti ničim nisi zabranio objavu ovog dokumenta.
Ovaj dokument, koji je klasificiran od strane Michaela J. Murphyja, američkog ambasadora u BiH, datiran na 25. rujna 2007. godine, opisuje pritiske na tužiteljstvo u Bosni i Hercegovini u vezi s potencijalnim optužnicama protiv tadašnjeg ministra obrane Selme Cikotića. Dokument donosi nekoliko ključnih točaka:
- Pritisak na Tužiteljstvo:
- Dokument spominje da su dva pojedinca optužena za ratne zločine u okolici Bugojna tijekom rata 1992.-1995. godine, gdje su se sukobljavali Armija BiH (ABiH) i Hrvatsko vijeće obrane (HVO). Selmo Cikotić, tadašnji ministar obrane, bio je zapovjednik jedinica ABiH u tom području. Iako Cikotić nije naveden u optužnicama, dokument ističe da su hrvatski ratni veterani često optuživali Cikotića za ratne zločine.
- Indirektno miješanje u pravosudni sustav:
- Dokument navodi izjavu osobe iz Tužiteljstva, koja je rekla da bi bilo moguće optužiti Cikotića za zapovjednu odgovornost, ali da je prerano za takvu odluku. Ova formulacija može sugerirati pokušaj utjecaja na proces donošenja odluka unutar pravosuđa.
- Politički i diplomatski kontekst:
- Murphy naziva Cikotića “vrijednim saveznikom SAD-a i snažnim zagovornikom obrambene reforme.” Ovo implicira da bi eventualna optužnica protiv Cikotića bila ozbiljan politički problem za interese SAD-a u regiji.
- Potencijalni pritisak na pravosuđe:
- Spominje se zabrinutost zbog medijskog izvještavanja i mogućeg oživljavanja kampanje hrvatskih ratnih veterana protiv Cikotića. Ova retorika može se interpretirati kao nastojanje da se minimizira važnost potencijalnih optužbi protiv Cikotića.
- Izravna veza s utjecajem:
- Dokument zaključuje da bi Cikotićeva optužnica ili prisilna ostavka bila “značajan korak unazad,” što implicira diplomatski interes u ishodu pravosudnog procesa.
Interpretacija u kontekstu pritiska na pravosuđe:
Dokument sugerira da je američka diplomacija, kroz ambasadora Murphyja, imala jasan interes da zaštiti Selmu Cikotića od mogućih optužnica, ističući njegovu stratešku vrijednost za SAD. Ova vrsta izjava može se smatrati političkim pritiskom na pravosudne institucije BiH, što predstavlja kršenje pravila nezavisnosti pravosuđa i potencijalno kazneno djelo miješanja u rad pravosudnih tijela.
U zaključku, dokument ukazuje na ozbiljan sukob interesa između diplomatskog utjecaja i vladavine prava u BiH.
Poštovani Hrvati Bugojna, vrijeme je da krenete u štrajk glađu pred US ambasadu u Sarajevu. Od hrvatskih političara ne očekujte izjave. Od hrvatskih medija ne očekujte istinu. Dogodila se sinergija. Dio bošnjačke elite u ratu je s Murpheyom. Ovo je jedinstvena prilika da korumpirano smeće suočimo s odgovornošću. Neka odgovara pred Tužiteljstvom BIH za svo zlo koje vam je nanio.