Međunarodna zajednica neće nametati izmjene Izbornoga zakona BiH, potvrđeno je portalu Dnevnik.ba iz Ureda visokog predstavnika u BiH (OHR).
Iako je bošnjački član Predsjedništva BiH i predsjednik SDA Bakir Izetbegović, kao i drugi bošnjački politički akteri, jasno kazao kako očekuje da će OHR nametnuti izborna pravila za izbor izaslanika u federalni Dom naroda, to se ipak neće dogoditi. Međunarodna zajednica očekuje da bh. političari sami dođu do rješenja, odnosno da provedu presudu Ustavnoga suda BiH u predmetu Ljubić, temeljem koje su poništeni dijelovi Izbornoga zakona BiH koji se odnose na izbor izaslanika u Dom naroda Parlamenta FBiH.
„Ured visokog predstavnika već dugo traži od nadležnih institucija i političkih aktera da se fokusiraju na pronalaženje rješenja za ova značajna pitanja putem dijaloga i kompromisa. Iako je mandat visokog predstavnika nepromijenjen, nitko ne treba očekivati da ova pitanja riješi visoki predstavnik, tim više što je Europska unija upravo potvrdila europsku perspektivu Bosne i Hercegovine. Zemlja sa europskim aspiracijama treba, kad god je to moguće, pronaći domaća rješenja uz zdrav domaći kompromis“, rekao za Dnevnik.ba glasnogovornik OHR-a Mario Brkić.
Inače, u posljednjih nekoliko tjedana u bošnjačkoj javnosti u BiH sve češće se čuju očekivanja kako bi međunarodna zajednica trebala nametnuti promjene Izbornoga zakona BiH. U tom svjetlu treba promatrati i činjenicu da su sve bošnjačke stranke glasovale protiv prijedloga izmjena Izbornoga zakona BiH koji su u parlamentarnu proceduru stavile stranke Hrvatskog narodnoga sabora. K tomu, bošnjačke stranke su glasovale i protiv prijedloga izmjena Izbornoga zakona BiH koji je predložila SDA.
Bariša Čolak, voditelj Odjela za ustavno-pravna pitanja HNS-a BiH i predsjedavajući Doma naroda Parlamenta BiH za Dnevnik.ba je rekao kako pozdravlja namjeru OHR-a da se ne nameću rješenja za Izborni zakon BiH.
„Drago mi je što OHR ima takav jasan stav. Činjenica je da su bošnjački političari, počevši od Izetbegovića, u nekoliko navrata izjavili da se radi o nerješivom problemu i da se očekuje reakcija visokog predstavnika. Bilo bi mi drago kad bi takva izjava OHR-a obeshrabrila očekivanja da će netko nešto nametnuti“, rekao je Čolak.
Napomenuo je i kako treba biti u cijeloj priči oprezan, obzirom na to da su bošnjačke stranke kalkulirale da bi i Središnje izborno povjerenstvo moglo „premostiti“ nepostojanje izbornih pravila za izbor izaslanika u Dom naroda FBIH.
„Mi mislimo da ni OHR ni SIP ne smiju ništa nametati. Da bismo proveli izbore mi moramo unaprijed imati jasno definirana izborna pravila. Ne smije se naknadno izmišljati izborna pravila. Treba vidjeti kako će se bošnjački establišment ponašati u sljedećim tjednima, odnosno hoće li oni ipak nastojati da se dođe do rješenja, ili će i dalje tražiti da ovaj problem netko riješi nametanjem. Do sada nismo vidjeli niti jedan znak koji bi upućivao na to da su bošnjačke političke elite spremne tražiti rješenja“, istaknuo je Čolak.
Ustavni sud BiH je, u predmetu Ljubić, odlučio kako je načelo konstitutivnosti natkrovljujuće načelo Ustavu BiH te kako zbog toga u Domu naroda trebaju sjediti izaslanici koji su legitimno izabrani predstavnici konstitutivnih naroda. Ustavni sud je Parlamentu BiH naložio da promjeni odredbe Izbornoga zakona BiH koje omogućavaju manipulaciju političkim predstavljanjem u Domu naroda, a potom i poništio odredbe koje otvaraju mogućnost da jedan konstitutivni narod drugom nameće političke predstavnike u Domu naroda FBiH.
Izbori se, pak, mogu održati, no neće biti moguće konstituirati federalni Dom naroda, a time ni izabrati predsjednika i potpredsjednike FBiH, Vladu FBiH kao ni državni Dom naroda.
Ustavni sud je poništio odredbe Izbornoga zakona BiH koje određuju koliko se izaslanika bira u Dom naroda FBiH iz svake od županijskih skupština, kao i odredbu da se iz svake od županija bira bar jedan izaslanik svakog konstitutivnog naroda.
Ta je presuda neprihvatljiva bošnjačkim političkim elitama, budući da im onemogućava daljnje nametanje političkih predstavnika Hrvatima.