Izraelski premijer Benjamin Netanyahu pozvao je međunarodnu zajednicu da kazni Međunarodni kazneni sud (ICC) zbog “napada na demokraciju i pravo židovskog naroda da živi u svojoj izvornoj domovini”.
Međunarodni kazneni sud sa sjedištem u Haagu sada istražuje je li Izrael proteklih godina počinio ratne zločine protiv Palestinaca.
Netanyahu je takvu izjavu najprije dao u intervjuu za TBN, najveći kršćansko-evangelički kanal, a potom su njegove riječi 21. siječnja objavile izraelske i svjetske agencije.
“Američka administracija pod predsjednikom Trumpom snažno se protivila Međunarodnom kaznenom sudu zbog ove parodije i pozivam sve da učine isto, zahtijevajući konkretne akcije, sankcije protiv međunarodnog suda, njegovih dužnosnika, tužitelja, svih…”, rekao je Netanyahu.
“Oni provode potpuni i frontalni napad na demokraciju, kako na pravo demokratskih zemalja na samoobranu, tako i na pravo Izraela i pravo židovskog naroda da živi u svojoj izvornoj domovini, zemlji Izraelovoj”, dodao je Netanyahu.
Američki evangelički kršćani predstavljaju jedan od političkih stupova predsjednika Trumpa i najveći su zagovaratelji cionizma u američkom društvu. Smatra se da su glasovi evanđelista na izborima u Sjedinjenim Državama 2016. bili presudni za Trumpovu pobjedu.
Krajem 2019. godine je Ured tužitelja Međunarodnog kaznenog suda u Haagu objavio da postoje svi razlozi da se istraže akcije Izraela zbog mogućih ratnih zločina počinjenih na palestinskim teritorijima, na Zapadnoj obali, uključujući Istočni Jeruzalem, te u Pojasu Gaze, od kojih je prvo područje okupirano, a drugo je pod opsadom s kopna, mora i zraka.
Država Palestina se prethodno obratila Međunarodnom kaznenom sudu i stoga nije bilo potrebno tražiti dopuštenje za nadležnost prije pokretanja istrage.
Međutim, glavna tužiteljica Međunarodnog kaznenog suda Fatou Bensouda je „iz sigurnosnih razloga i s obzirom na jedinstvene i vrlo kontroverzne pravne i činjenične probleme povezane s ovom situacijom”, zatražila od ICC-a da potvrdi da se nadležnost ovog međunarodnog pravosudnog tijela proširuje na palestinske teritorije. Sud je presudio da postoje “svi zakonski kriteriji za pokretanje istrage”.
Sada će istraga utjecati na izgradnju izraelskih židovskih kolonija na okupiranom palestinskom teritoriju, premještanje okupiranog stanovništva na okupirani teritorij, rušenje palestinske imovine, iseljavanje Palestinaca sa Zapadne obale i Istočnog Jeruzalema, kao i napade na Palestince tijekom operacija izraelske vojske u Pojasu Gaze.
DONALD TRUMP I BENJAMIN NETANYAHU
Odluka Međunarodnog kaznenog suda u Haagu i namjera glavne državne odvjetnice izazvali su bijes i nezadovoljstvo u Izraelu i Sjedinjenim Državama.
„Odluka tužiteljice Bensoude pretvorila je Međunarodni kazneni sud u politički alat za delegitimizaciju države Izrael. Tužiteljica je potpuno ignorirala pravne argumente koje smo joj predočili”, rekao je izraelski premijer Benjamin Netanyahu.
Američki State Department nazvao je istragu “nepravednim progonom Izraela “, dodajući da ICC navodno nije nadležan da razmatra moguće izraelske ratne zločine prema palestinskoj žalbi.
“Ne vjerujemo da se Palestina može smatrati suverenom državom i stoga nema pravo na punopravno članstvo ili sudjelovanje kao država u međunarodnim organizacijama, entitetima ili konferencijama, uključujući ICC”, rekao je američki državni tajnik Mike Pompeo.
Nasuprot tome, palestinske su vlasti pozdravile odluku ICC-a i tužiteljstva o istraživanju izraelskih akcija.
Hanan Ashrawi, članica Izvršnog odbora Palestinske organizacije za oslobađanje (PLO), nazvala je to “važnim korakom naprijed “.
“Od pristupanja Palestine Rimskom statutu palestinski je narod stekao vjeru u Međunarodni kazneni sud kao neovisnu instancu koja mu može jamčiti pravdu i odštetu za mnoge ratne zločine koje je protiv njega počinio njegov okupator, Izrael”, rekla je Ashrawi.
“Prije pet godina, kad su se Palestinci pridružili Rimskom statutu Međunarodnog kaznenog suda, Palestina je upozorila svijet na izraelsku isključenost i nekažnjavanja”, dodala je.
“Izrael mora platiti za svoje zločine, a palestinski narod neće prihvatiti iznimke oko pitanja univerzalnosti ljudskih prava”, rekla je Ashrafi i ponovila nade svih Palestinaca “da će ostvariti pravdu, pravnu zaštitu i odgovornost kroz međunarodne mehanizme, uključujući i ICC”.
Čak i ako to ne bude tako, ovakvim stavom je Izrael dao jak argument svima onima koji ovu zemlju s razlogom ne vide kao važnu i uglednu članice međunarodne zajednice.