Predsjednik Udruge hrvatskih stradalnika Grabovica ‘93. Josip Drežnjak, koji je u pokolju u tom hrvatskom selu izgubio oca, majku i strica, pozvan je u Sarajevo na prvu raspravu po tužbi za klevetu koju je protiv njega podigao bivši načelnik Glavnog stožera Armije BiH Sefer Halilović čije su elitne postrojbe u Drežnjakovom selu za sobom ostavile potpis smrti. Halilović nikada nije osuđen prema zapovjednoj odgovornosti za ovaj zločin niti još itko od bošnjačkog političkog vrha odrađuje kaznu za Grabovicu. S druge strane za zločin u Ahmićima do sada je odležan troznamenkasti broj godina a HVO je označen kao fašistička vojna organizacija. Generali HVO-a u BIH su dovedeni na razinu psovke. Generali ABIH ispraćaju se počasnim plotunima, čak i osuđenici poput Delića dok je Halilović predsjednički kandidat koji iskače iz svakog mogućeg medija. A kako vidimo iako nema srca predizborni skup održati u Grabovici ima srca ljude iz Grabovice izvoditi pred sudove u Sarajevo. To su za njega ionako sve “ustaše koje je trebalo rješiti”…
On je Drežnjaka tužio zbog tvrdnji kako je na dan počinjenja masakra civila bio u selu Grabovica. Halilovićev tim je dostavio i presudu Haaškog tribunala kojom je on oslobođen optužbi.
Drežnjak je kazao za Dnevni list kako je ovo oblik pritiska na njega i udrugu koja godinama pokušava doći do istine i pokazati je domaćoj i svjetskoj javnosti te doznati sudbinu 17 civila za kojima se toliko godine još uvijek traga.
– Ovo je pokušaj zabrane iznošenja mišljenja, ovo je pritisak, jer u zadnje vrijeme sve više i više dokumenata i knjiga pokazuje što se događalo na ovom prostoru. Stoga bi se nadležne institucije konačno trebale ozbiljno uhvatiti u koštac s ovim slučajem, naglasio je Drežnjak.
Podsjetimo, pokolj u Grabovici je bio ratni zločin kojeg su počinili neki pripadnici Armije BiH (postrojbe “Crni labudovi”) , kada su na okrutan način ubili 33 civila Hrvata.
Počinjen je 7., 8. i 9. rujna 1993., u selu Grabovici kod Jablanice, u sjevernoj Hercegovini, za vrijeme osvajačke operacije Armije BiH “Neretva ’93”. Cilj te operacije je bio osvajanje područja pod nadzorom HVO-a, od Bugojna do Mostara.
Prosjek godina ubijenih bio je 69. Najmlađa žrtva Mladenka Zadro imala je četiri, a najstariji Marko Marić 87 godine.
Za zločin u Grabovici do sada su na domaćim sudovima osuđena petorica bivših pripadnika Armije BiH. Enesa Šakraka je Županijski sud u Sarajevu osudio na 10 godina zbog ubojstva Ljubice i Mladenke Zadro, a Mustafu Hotu na 9 godina zbog ubojstva Pere i Dragice Marić.
Županijski sud u Mostaru osudio je na po 13 godina Nihada Vlahovljaka, Harisa Rajkića i Seada Karagića zbog ubojstva troje članova obitelji Zadro i to Ivana, Matije i Mladena.
Za zločin u Grabovici sudilo se bivšem generalu Armije BiH Seferu Haliloviću, no Haški sud oslobodio ga je optužbi, navevši u presudi: “vojna operacija Neretva 93. uopće nije postojala. General Halilovića teretilo se po zapovjednoj odgovornosti, budući da je bio obnašao dužnost načelnika Glavnog stožera Armije BiH i što je bio koordinatorom operacije “Neretva ’93”.
R.I.