SARAJEVO – Iako je u interviewu nadbiskup vrhbosanski kardinal Vinko Puljić najveće kritike uputio na rad međunarodne zajednice nacionalistički mediji iz cijelog interviwa izdvajaju tek dio o trećem entitetu, kao da ostatak priče koju je Puljić izjavio uopće nije važna. A ona je u biti najvažnija. Puljić je naime iznio nekoliko važnih teza:
1. Dayton je sam po sebi nepravedan
2. Nepravedan Dayton dodatno su začinili nepravdnim amandmanima
3. Nedopustivo je da Bošnjaci Hrvatima biraju predstavnike.
“Međunarodna zajednica je napravila mnoge pogreške u BiH i zbog toga je potrebno da se one isprave”, navodi on.
Dodaje da se nisu ostvarila sva njegova očekivanja i da je previše vjerovao u dobronamjernost moćnika međunarodne zajednice.
“Međutim, problem je što oni pragmatički naprave neke svoje zaključke. Bitno je da se ne puca, a njima puno ne znači što je nepravda. Žao mi je što nisu shvatili da je Dejtonski sporazum trebao biti samo prelazna faza i da je trebao samo zaustaviti rat, ali kasnije je trebalo istinski proces napraviti. Međutim i onaj proces koji su pravili, pravili su na štetu manjeg naroda. Ne bih htio da druga dva naroda dožive da govorim protiv njih, nego trebamo riješiti jednaka prava u ovoj zemlji. Međunarodna zajednica je napravila velike pogreške i neće nikada reći moj grijeh, nego – neka to lokalni političari riješe”, naglasio je kardinal.
Na pitanje šta misli o uvođenju trećeg entiteta, te da li će svim Hrvatima u BiH biti bolje kardinal Puljić kaže da mu se čini da je to, zapravo, stvaranje klime napinjanja.
“Ako je ovo Federacija, onda se mora naći modus – kao da i Hrvati svoje biraju? Mislim da sama riječ ‘treći entitet’ iritira partnere u vlasti i stvara nezdravu klimu. Odjedanput smo mi svi Hrvati krivi što smo tu. To bi trebalo tako urediti da se ljudi osjećaju sigurnim i jednakopravnim na ovim prostorima. To je nešto što političari moraju riješiti. Ponovio bi iz rata onu rečenicu – ‘crtajte, ali nas nemojte precrtati, postojimo i želimo opstati'”, naglasio je kardinal.
Dodao je da se ponekad sastaje sa hrvatskim političarima i da razgovaraju.
“Ti naši razgovori ne znače da je to rješenje. Oni rade po svojim stavovima i programima. Ne gledam stranački, nego kako zaštititi narod. Opstanak Hrvata je opstanak Katoličke crkve u BiH. To je vrlo uvjetovano jedno s drugim”, rekao je kardinal Puljić.