Srijeda, 8 svibnja, 2024

Najezda ušiju kod djece u Sarajevu

Must Read

Posljednjih dana kod djece sarajevskih škola i vrtića pojavile su se uši. U nekoliko sarajevskih škola zabilježeni su slučajevi pojave ušiju kod učenika, zbog čega nastavnici upozoravaju roditelje da posebno obrate pozornost na djecu i njihovu higijenu kako se ti paraziti ne bi dalje širili, doznaje Faktor.ba. I roditelji čija djeca idu u sarajevske vrtiće u posljednje vrijeme često dobivaju savjete i upozorenja odgojiteljica da posebnu pozornost posvete higijeni djece kako se takve stvari ne bi događale.

Problem higijene

Neki roditelji su se uspaničili vjerujući kako s pojavom ušiju imaju veze i konstantne redukcije vode u Sarajevu, zbog čega djeca u školama i vrtićima ne mogu redovito prati ruke, a toaleti često nisu čisti koliko bi trebali biti. Međutim, ravnateljica Zavoda za javno zdravstvo SŽ-a Snježana Balta za Faktor objašnjava kako redukcije vode ne smiju biti opravdanje za pojavu ušiju s obzirom na to da svakog dana ima dovoljno vode da se djeca mogu okupati.

” Uši nisu problem javnog zdravstva, to je higijenski problem, toga uvijek ima. Unatoč čestim redukcijama, vode ima dovoljno tijekom dana da se kosa djeci može oprati šamponom. Redukcije vode su tu, ali uši u kosi higijenski su problem i tu je kraj priče “, kazala je Balta i dodala kako zbog toga roditelji trebaju voditi više brige o higijeni djece.

“To je stvar roditelja. Ako djeca već dobiju uši, treba im oprati kosu posebnim šamponom koji se može naći u svakoj ljekarni. Treba ih prekontrolirati te, dok se ne očiste od ušiju, ne trebaju dolaziti u školu ili vrtić jer se na taj način uši mogu prenijeti na drugu djecu”,  kazala je Balta.

Način prijenosa

Uši se pojavljuju kod djece predškolske i školske dobi, češće kod djevojčica s dužom kosom u kasnu jesen, zimu i proljeće, dok se ljeti javljaju rjeđe. Uš glave parazit je veličine od 2 do 3 mm, sive ili smeđe boje, koji živi isključivo na vlasištu čovjeka. Hrani se krvlju bezbolnim ubodima, pri čemu ispušta slinu koja uzrokuje iritaciju i svrbež vlasišta. Odrasla ženka živi oko 30 dana i u tom razdoblju snese oko 100 jajašaca.

Prenose se izravnim dodirom glave o glavu osobe koja ih ima, a nešto rjeđe korištenjem zajedničkih češljeva, kapa, marama, odjevnih predmeta, ručnika, jastuka, posteljine… Ne skaču s čovjeka na čovjeka i nemaju krila.

- Advertisement -

14656 COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Последний

Rektor u pismu fakultetu priznao financijsku neodrživost mostarskog Sveučilišta?!

''Sveučilište u Mostaru uplatilo je Fakultetu građevine (sic!), arhitekture i geodezije Sveučilišta u Mostaru ukupan iznos od 885.300 KM....
- Advertisement -

Ex eodem spatio

- Advertisement -