„Bella ciao“ se čula s minareta u pokrajini Izmir, u okruzima Izmir Konak, Karşyaka, Çiğli i Buca, a pretpostavlja se da su „posao odradili“ hackeri koji su upali u sustav. Bošnjački mediji, tek šturo pišu o tome Avaz i Osblođenje. No ne navode da je u pozadini priče antifašistički pokret otpora režimu. Fašističkom režimu Rejepa Erdogana, i to nakon što je frontman glazbene skupine koja se odupire Erdoganu na kraju štrajka glađu umro.
Turska verzija poznate talijanske pjesme „Bella ciao“ koja je diljem svijeta postala sinonim otpora fašizmu, zaorila se s više turskih džamija, umjesto poziva na molitvu.
Kako piše internetski portal dnevnog lista Hurriyet, „Bella ciao“ se čula s minareta u pokrajini Izmir, u okruzima Izmir Konak, Karşyaka, Çiğli i Buca, a pretpostavlja se da su „posao odradili“ hackeri koji su upali u sustav i umjesto automatskog uobičajenog poziva na molitvu namjestili emitiranje pjesme koju su proslavili talijanski partizani u Drugom svjetskom ratu, a koja je postala univerzalnom himnom u znak otpora fašizmu.
Pokrajinska vjerska uprava u İzmiru isprva je na društvenim mrežama negirala takve vijesti, ali nakon što je objavljeno nekoliko snimki, izbrisali su svoju objavu i priznali kako su „neidentificirane osobe sabotirale njihov ezan“.
Ovaj nesvakidašnji čin otpora dolazi u trenutku kada je Turska u završnoj fazi pretvaranja u vjersku državu gdje se zatiru osnovna ljudska prava i kada su pobornici sekularizma i bilo kakvi oponenti turskom predsjedniku Recepu Tayyipu Erdoğanu progonjeni i zatvarani.
Špekulira se kako se u ovom slučaju radi o političkoj akciji vezanoj uz turski bend Grup Yorum čija verzija „Bella ciao“ je i puštana s minareta.
Bend je godinama žrtva političke represije, zbog čega su njegovi članovi pokrenuli štrajk glađu od posljedica kojeg je umrlo njih troje, a policija je na sahrani posljednjeg preminulog odlučila pokazati snagu, te je gumenim mecima rastjerivala ljude koji su se okupili da na groblju odaju posljednju počast.
Stoga se pretpostavlja da je ova akcija očajnički čin otpora prema progonu.
Članovi banda Grup Yorum tijekom štajka glađu od kojih je dvoje umrlo
O kakvoj represiji i državi se radi možda najbolje ilustrira akt tužiteljstva koje je, osim protiv nepoznatih osoba koje su upale u sustav, pokrenulo istragu i protiv svih osoba koje su objavile video snimke na društvenim mrežama, ali i onih koji su na društvenim mrežama dijelili takav sadržaj s „iskazima podržavanja“ koji se, naravno, mogu proizvoljno tumačiti.
Istraga je pokrenuta po službenoj dužnosti na osnovu kaznenog djela „javno degradiranje vjerskih vrijednosti“, prenosi lupiga.com.
O kakvoj državi se radi kada govorimo o BIH, najbolje govori podatak da niti u jednom Erdoganovom kantonu u FBIH, (Kantoni u kojima je zabranjen Ivo Andrić i gdje se u noć Genocida nad Armencima veliča Turska, par dana ranije osuđenih džihadist Rasim Delić) ne smije biti objavljena vijest o ovom događaju.
Činjenica da Prostor džihada taji ovu vijest ili barem njenu pozadinu dokaz je onog što govorimo i pišemo:
Vlast SDA u BIH je produžena ruka turskog režima na Balkanu. Neistomišljenici SDA u FBIH žrtve su progona od tog istog režima dok HDZ sudjelujući u vlast s ovom terorističkom partijom služi kao paravan istom Režimu da i dalje progoni Hrvate.
Zabrana Pamuka u Sarajevu dokaz je da Sarajevom vlada Erdogan. Al to nije bila vijest za region. Kao niti ovo. Što su također pokušali skriti.
Članica grupe Grup Yorum čija verzija „Bella ciao“ je puštana s minareta. Prije i poslije štrajka glađu u državi "uzoru" @B_Izetbegovic -u. U fašističkoj Turskoj. pic.twitter.com/v0y2KB8tgH
— Jan Palach (@IurkovJan) May 22, 2020