O Boki kotorskoj mogla bih pričati jako puno. To je velika hrvatska baština unutar Crne Gore, dragulj koji treba ugraditi u hrvatsku ogrlicu hrvatske kulture i s njom se treba dičiti – kazala je Babić Galić.
Dodala je kako se na kraju knjige na dvije stranice nalaze činjenice koje “svakoga od nas čine posebnim, jačim i ponosnijim na ono što su nam ostavili naši stari i čime se pred europskom zajednicom i cijelim svijetom možemo dičiti”.
– Dovoljno smo snažni i dovoljno nas ima. Kada bismo se povezali, usustavili, nitko nam ne bi mogao brisati ime niti dolje u Boki, niti ovdje u Hercegovini, niti igdje gdje smo svoji na svome. Neka vam ne bude teško otići u Boku, upoznati kulturu koja se krije u Zaljevu svetaca. Generacijama koje nas prate dužni smo ostaviti svijest o vlastitosti kako bismo iz toga znali crpiti snagu u ljepoti posebnosti i otvorenosti prema svima, ali svoji na svom – kazala je Vanda Babić Galić.
Osim same autorice, o knjizi su govorili i novinar HRT-a i bivši generalni konzul Republike Hrvatske (RH) u Kotoru Božo Vodopija, te ministar vanjskih i europskih poslova RH Gordan Grlić Radman.
Program je moderirao dopredsjednik HKD-a Napredak Mostar Miroslav Landeka, a u glazbenom dijelu nastupio je prof. Filip Milošević.
Vanda Babić Galić rođena je u Kotoru 1967. godine. Osnovnu i srednju školu završila je u Splitu, dodiplomski studij hrvatskog jezika i književnosti na Filozofskom fakultetu u Zadru, a poslijediplomski studij, smjer Književnost, na Filozofskom fakultetu u Zagrebu.
Na Sveučilištu u Zadru (tada Filozofskom fakultetu) radi od 1992. godine kao znanstvena novakinja. Magistrirala 1997. na Filozofskom fakultetu u Zagrebu s temom “Hrvatska srednjovjekovna tradicija u bokokotorskim pasionskim tekstovima”.
Doktorirala je 2003. na Sveučilištu u Zagrebu disertacijom “Kulturno-povijesne vrijednosti djelovanja Vicka Zmajevića u Boki kotorskoj i Zadru”. Od 2017. godine do danas je u zvanju redovite profesorice.