Prihvaćanje predloženog teksta izjave o principima pristupa BiH EU u Narodnoj skupštini Republike Srpske predstavlja veliki korak naprijed, izjavio je danas šef misije OESS-a u BiH, Jonatan Moore.
On je posebno važnom ocijenio činjenicu da su izjavu usvojile i institucije BiH, Republike Srpske i Federacije BiH, a ne samo lideri političkih stranaka u BiH.
On je na konferenciji za novinare u Banjaluci ukazao i na značaj postojanja visoke razine suradnje sigurnosnih institucija entiteta i BiH o pitanju odlaska državljana BiH na strana ratišta, navodeći da je s predsjednikom Narodne skupštine Srpske Nedeljkom Čubrilovićem razgovarao o zakonskoj osnovi reguliranja tog problema.
“Prijetnja ekstremizma postoji svuda u svijetu. Tu je posebno važna suradnja institucija na svim razinama, koje imaju podršku i međunarodne zajednice”, istakao je šef Misije OESS-a u BiH.
On je rekao i da je odluka Predsjedništva BiH da se ne izvozi oružje u Ukrajinu stvar BiH i da se OESS u to ne želi miješati.
Moore je najavio da će sutra s ministrom prosvjete i kulture Republike Srpske Danetom Maleševićem razgovarati o situaciji u osnovnim školama u Vrbanjcima i Konjević Polju, u vezi s bošnjačkim učenicima, ističući da OESS pažljivo prati stanje u Srpskoj i u Federaciji BiH, u kojoj postoji sličan problem.
“Nismo došli do kraja te priče, ali želimo naći trajno rješenje za sve općine u BiH. Drago mi je da je ranije bilo i rješenja bez posebne uloge međunarodne zajednice, kao u Srebrenici”, rekao je.
Komentirajući novi Zakon o javnom redu i miru, Moore je rekao da je ovaj akt bio zabrinjavajući za OESS, te da je pitanje njegove primjene još otvoreno.
“Nisam ni očekivao konkretne odgovore dužnosnika Republike Srpske, čuo sam dosta o odredbama tog zakona u regionalnom kontekstu, ali na kraju krajeva, moramo zaštiti sve slobode, uključujući i slobodu govora i izražavanja”, rekao je Moore./Srna/HMS/