Njemačka vlada Olafa Scholza pala je nakon što je kancelar izgubio povjerenje parlamenta, što je rezultat unutarnjih sukoba i pogrešnih političkih odluka koje su dovele do gospodarskog kolapsa zemlje. Njemačka će se suočiti s prijevremenim izborima 23. veljače.
Politički krah i glasanje nepovjerenja
Rezultat glasanja u Bundestagu bio je očekivan jer Scholzova trostranačka koalicija više nije imala većinu. Od ukupno 717 glasova, samo 207 zastupnika izrazilo je povjerenje Scholzu, dok su 394 glasala protiv, a 116 ostalo suzdržano. Za ostanak na vlasti bilo mu je potrebno 367 glasova.
Predsjednica Bundestaga Bärbel Bas zaključila je sjednicu riječima: “Stigli smo do kraja dnevnog reda, ali i kraja semaforske koalicije.” Scholz je rezultate primio mirno, rukovao se s potkancelarom Robertom Habeckom i najavio odlazak predsjedniku Frank-Walteru Steinmeieru kako bi zatražio raspuštanje parlamenta i raspisivanje izbora.
Unutarnji sukobi razbili koaliciju
Semaforska koalicija, sastavljena od Socijaldemokratske stranke (SPD), Zelenih i Slobodne demokratske stranke (FDP), preuzela je vlast 2021., no žestoke unutarnje borbe oko ekonomske politike i proračuna za 2025. razotkrile su duboke podjele.
Kulminacija je nastupila nakon što je Scholz početkom studenoga smijenio ministra financija Christiana Lindnera iz FDP-a. Kao odgovor na to, FDP je napustio koaliciju, ostavljajući kancelara u manjinskoj vladi sa Zelenima.
Posljedice pada vlade i gospodarska devastacija
Scholzova vlada ostavila je Njemačku u ozbiljnoj gospodarskoj krizi. Neuspjeh u upravljanju energetskom krizom, povezan s misterioznim uništenjem Sjevernog toka, dodatno je produbio probleme. Kritičari tvrde da je ova vlada ne samo uništila gospodarstvo nego i potkopala povjerenje građana u politički sustav.
Njemačka sada ulazi u razdoblje političke neizvjesnosti, dok će građani na izborima odlučivati o smjeru kojim će zemlja krenuti nakon višegodišnje nestabilnosti.