Konstitutivnost i jednakopravnost triju naroda u Bosni i Hercegovini jedini su jamac da ta država bude funkcionalna i stabilna, izjavio je u subotu hrvatski ministar vanjskih i europskih poslova Gordan Grlić Radman na konferenciji Hrvatske paneuropske unije (HPEU).
Šef diplomacije RH sudjelovao je na međunarodnoj konferenciji HPEU-a “Iskustva iz predsjedanja Hrvatske Vijećem Europske unije i razmatranja o budućnosti Europske unije”, u suradnji sa Zakladom Hanns-Seidel i Zakladom Konrad Adenauer.
Grlić Radman je govoreći o stanju država na jugoistoku Europe napomenuo da BiH uskoro obilježava godišnjicu Daytonskog sporazuma koji je “tada značio završetak rata, ali je trebao zapravo osigurati i funkcionalnost, prosperitet i stabilnost te države kako bi imala europsku perspektivu”, prenosi Hina.
“Međutim, svima nama u svijesti treba biti povijesna geneza i politička složenost BiH kao jedne multietničke, multinacionalne zemlje. Konstitutivnost triju naroda, bošnjačkog, hrvatskog i srpskog i njihova jednakopravnost jedini su jamac za funkcionalnu, stabilnu BiH”, istaknuo je ministar.
Podsjetio je da je Hrvatska pozdravila sporazum koji su potpisali čelnici Hrvata i Bošnjaka 17. lipnja kada su u pitanju lokalni izbori, izbori u Mostaru te da Zagreb također podržava implementaciju presude ustavnog suda u slučaju Ljubić, kao i potrebu za promjenom izbornog zakona koji će jamčiti pravo svakoga naroda na izbor predstavnika u svim razinama vlasti.
Pred Hrvatskom puno posla
Pred EU je još puno izazova kad je u pitanju zapadni Balkan
Istaknuo je da je, kada je u pitanju tzv. zapadni Balkan, pred Unijom još puno izazova te da je nedavno na Vijeću za vanjske poslove u Luxembourgu otvorio to pitanje i predložio da se na jednom od sastanaka Vijeća otvori sveobuhvatna rasprava o zapadnom Balkanu s naglaskom na pitanju Bosne i Hercegovine.
Govoreći o hrvatskom predsjedanju Unijom ocijenio je da je “bilo izazovno, u jednom specifičnom ozračju”, ali da vjeruje da je Hrvatska ostvarila sve svoje ciljeve i uspješno vodila Uniju u doba osobite krize. U te uspjehe, kako je rekao, spada održavanje Zagrebačkog saummita u svibnju koji je pridonio tome da svijest o nužnosti proširenja EU na jugoistok Europe bude visoko na agendi.
“Danas možemo konstatirati da nije ostalo na zagrebačkom samitu, zagrebačkoj deklaraciji, već da upravo ovih dana pratimo i zalaganje Sjeverne Makedonije i Albanije (…) uskoro očekujemo i taj pregovarački okvir koji će donijeti Europska komisija tako da i te dvije zemlje mogu imati europsku perspektivu (…) i nadamo se da će se dobiti datum početka pregovora s ove dvije zemlje”, rekao je Grlić Radman.
Istaknuo je u više navrata da je Hrvatskoj “stalo do stabilnosti i sigurnosti jugoistoka Europe, zapadnog Balkana koji je okružen članicama Europske unije”.