Srijeda, 8 svibnja, 2024

Milanović osobno glavnom čovjeku NATO-a objašnjavao problematiku bh. Hrvata, o razgovoru se oglasio i sam Stoltenberg

Must Read
Glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg razgovarao je jučer s hrvatskim predsjednikom Zoranom Milanovićem.

“Obavio sam dobar razgovor sa Zoranom Milanovićem, predsjednikom Hrvatske, našeg predanog saveznika NATO-a. Razgovarali smo o važnim odlukama koje ćemo donijeti na predstojećem NATO-ovu summitu u Madridu i sigurnosnoj situaciji na zapadnom Balkanu”, napisao je Stoltenberg na Twitteru.

O razgovoru su se oglasili i iz Milanovićevog ureda.

“Predsjednik Republike Zoran Milanović razgovarao je danas telefonski s glavnim tajnikom NATO-a Jensom Stoltenbergom, na čiju inicijativu je i došlo do razgovora, a nakon što je predsjednik Milanović glavnom tajniku Stoltenbergu uputio pismo za sve članice Saveza.

Nastavno na spomenuto pismo, predsjednik Milanović je i danas u razgovoru detaljno informirao glavnog tajnika NATO-a o ozbiljnoj političkoj krizi u Bosni i Hercegovini, odnosno o teškoj situaciji u kojoj se nalaze Hrvati u BiH, koji su u velikom broju ujedno i državljani Republike Hrvatske.

Predsjednik Milanović upozorio je kako su Hrvati u Federaciji BiH već niz godina izloženi izbornim manipulacijama te opet prisiljeni sudjelovati na izborima prema neustavnim odredbama Izbornog zakona BiH koji nije promijenjen ni nakon višekratnih pokušaja i jasno izraženoj volji političkih predstavnika Hrvata u BiH.

Predsjednik Milanović je stoga još jednom ukazao glavnom tajniku Stoltenbergu na činjenicu da je Hrvatima uskraćena mogućnosti biranja svojih legitimnih predstavnika u tijela vlasti BiH što je ujedno direktno kršenje Daytonskog mirovnog sporazuma. Takva situacija diskriminira Hrvate u BiH kao konstitutivni narod, protivna je vladavini prava, ali i prijetnja stabilnosti u BiH, upozorio je predsjednik Milanović.

Predsjednik Milanović je, nadalje, obrazložio kako neravnopravni status Hrvata u BiH negativno utječe ne samo na stabilnost BiH, nego ujedno dovodi u pitanje nacionalnu sigurnost Republike Hrvatske kojoj je stabilna BiH od strateškog interesa.

Naglasio je zato kako Republike Hrvatska od svojih saveznika, članica NATO-a, očekuje više razumijevanja za pravedne i legitimne zahtjeve u pogledu osiguranja ravnopravnog položaja Hrvata u BiH. Pri tome je ukazao kako to može pozitivno utjecati i na regionalnu sigurnost, a u čije osiguranje je aktivno uključen i Savez.

Predsjednik Milanović i glavni tajnik Stoltenberg razgovarali su i o zahtjevu Švedske i Finske za članstvom u NATO-u, pri čemu je predsjednik Milanović pokazao razumijevanje za kontekst u kojemu se unutar Saveza razgovara o tim zahtjevima, ali ponovio kako i Republika Hrvatska očekuje razumijevanje saveznika za nastojanje da zaštiti prava Hrvata u BiH i time zaštiti svoje državne interese. Razmijenili su i stavove o pripremama za idući summit NATO-a koji će se krajem lipnja održati u Madridu”, objavio je Ured predsjednika, prenosi Index.hr.

- Advertisement -

29 COMMENTS

  1. Nharkomanu je najveci domet susresti se sa Dodikom i Djukakovicem,predsjednik najsiromasnije drzave u EU koga niko ziv ne j.. ni pet posto.

    • U čemu je vaš problem islamisto .
      Čovjek brani prava hrvata i tu nije ništa sporno .
      Samo degenerici poput vas mogu nazivati ljude pogrdnim imenima
      Pogledaj bosnu ili uzmi naočale pa da vidiš šta je siromaštvo jadniče jadni .
      Niko vas više ne doživljava pričali ili šutili sasvim je svejedno .
      Da ste valjali srbi bi vas uzeli sebi ,ne bi vas utrpavali hrvatima,pa se sad mi odjadu zabavišmo sa vama.
      Otkačite se više za sva vremena.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Последний

Rektor u pismu fakultetu priznao financijsku neodrživost mostarskog Sveučilišta?!

''Sveučilište u Mostaru uplatilo je Fakultetu građevine (sic!), arhitekture i geodezije Sveučilišta u Mostaru ukupan iznos od 885.300 KM....
- Advertisement -

Ex eodem spatio

- Advertisement -