Subota, 18 svibnja, 2024

MEĐURELIGIJSKO VIJEĆE: Najviše napada na bogomolje u Bijeljini, Zvorniku i Sarajevu

Must Read

Međureligijsko vijeće BiH posljednjih pet godina sustavno provodi praćenje napada na crkve, džamije, sinagoge i ostale bogomolje te sustavno osuđuje ove događaje, što je rezultiralo stalnim smanjenjem broja napada na objekte četiriju dominantnih religija. Pa, ipak, u prošloj godini na adresu ureda Tajništva MRV BiH pristiglo je 20 prijava o napadima na vjerske objekte, vjerske službenike i vjernike koji su u neposrednoj vezi s vjerskim objektima, navodi se u godišnjem izvješću i objašnjava kako ovaj broj prijavljenih napada vjerojatno ipak ne predstavlja ukupan broj napada na vjerske objekte u BiH, piše Večernji list BiH.

Od ukupnog broja, 11 napada dogodilo se na objekte Islamske zajednice (IZ), pet na objekte Srpske pravoslavne crkve (SPC) i četiri napada na objekte Katoličke crkve (KC). Sve ove napade karakterizira činjenica da su mete uglavnom iz manjinske nacionalne ili vjerske zajednice premda ima slučajeva koji opovrgavaju ovo pravilo. Tek dva napada dogodila su se u većinskim hrvatskim općinama, Čapljini i Tomislavgradu, i to na objekte Islamske zajednice. U Žepču su u dva navrata napadnuti objekti Katoličke crkve.

Prednjači RS

Jedanaest napada zabilježeno na području RS-a. Najviše napada zabilježeno je u Bijeljini, čak četiri, i svi na objekte Islamske zajednice. Slijedi Zvornik u kojemu su u tri navrata također mete bile džamije, a u Sarajevu su zabilježeni napadi na Crkvu sv. Luke evanđelista te na pravoslavno groblje u naselju Osijek.

Uz Žepče i Sarajevo još jedan napad zabilježen je na Katoličku crkvu Žalosne Gospe u Čardaku u Modriči. 
Izvješćem Međureligijskog vijeća objašnjava se kako je 70 posto napada izvršeno s motivom skrnavljenja vjerskog objekta, dok je 30 posto napada bilo motivirano otuđenjem tuđe stvari. Iz MRV-a su naveli kako je značajno smanjen broj napada u odnosu na prethodnu godinu kada je evidentirano 49 napada, a u 2015. godini 20 napada. 
“Međutim, i dalje smatramo kako su napadi na vjerske objekte česti i da treba nastaviti zajedničke aktivnosti u borbi protiv napada”, naveli su iz MRV-a. 
Od početka provedbe ovoga projekta iz 2010. godine ukupno je zabilježeno 186 napada na vjerske objekte, vjerske službenike i vjernike koji su u neposrednoj vezi s vjerskim objektima, od čega je 88 napada bilo na objekte Islamske zajednice, 57 na objekte Srpske pravoslavne crkve, 36 na objekte Katoličke crkve, četiri na objekte Židovske zajednice te jedan napad na objekt Kršćanske adventističke crkve.

Tomislavgrad svijetli primjer

Od početka projekta pa do kraja izvještajnog razdoblja, od 186 prijavljenih napada, nadležna tijela u BiH uspjela su identificirati počinitelje u 67 prijavljenih napada, što je 36 posto. Od toga, do danas je donesena 31 presuda. Ohrabruju sve češće javne osude napada na vjerske objekte koje se događaju i bez inicijative MRV-a BiH. U prošloj godini bilo je nekoliko dobrih primjera poput slučaja Tomislavgrada gdje su načelnik općine i svećenik posjetili džamiju.

- Advertisement -

14656 COMMENTS

Subscribe
Notify of
guest

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

14.7K Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последний

KONAČNO SE SLAŽEMO SA ZUCKERBRGOM: Facebook smatra Fra Milu Babića opasnim pojedincem, dijelom opasne organizacije ?

Nakon što smo objavili tekst "Daidžansko Zlo u Bosni, prikaz lika i djela Mile Fra Babića" od Facebooka smo...
- Advertisement -

Ex eodem spatio

- Advertisement -