Nedjelja, 22 prosinca, 2024

Medijska eutanazija bh. Hrvata: Usporedba s Crnogorcima i traganje za izgubljenim glasom

Vrlo
- Advertisement -

Crna Gora: Mala nacija, veliki mediji

Crna Gora, s ukupno oko 620.000 stanovnika, pruža zanimljiv primjer organizirane medijske infrastrukture unatoč svojoj maloj populaciji. Prema posljednjem popisu stanovništva, u Crnoj Gori živi:

  • Crnogoraca: 45% (oko 279.000)
  • Srba: 29% (oko 180.000)
  • Bošnjaka: 9% (oko 55.000)
  • Albanci, Hrvati i ostale manjine čine preostali dio populacije.

Medijska slika Crne Gore

Unatoč relativno skromnoj populaciji, Crna Gora je razvila robustnu i raznoliku medijsku scenu. Trenutno ima 4 dnevne tiskovine:

  1. Vijesti
  2. Dan
  3. Pobjeda
  4. Dnevne novine

Osim dnevnih tiskovina, postoji nekoliko tjednika, uključujući Monitor i Nedeljne novine. Na polju televizije, Crna Gora također ima više uspješnih televizijskih kuća, uključujući:

  • RTCG (Javni servis)
  • Vijesti TV
  • Prva TV
  • Nova M

Osim ovih, lokalne postaje i regionalne medijske kuće osiguravaju raznoliku ponudu sadržaja za stanovništvo.

BH Hrvati: Medijski vakuum

S druge strane, bh. Hrvati, iako brojniji, suočavaju se s medijskom eutanazijom. U Bosni i Hercegovini živi oko 500.000 Hrvata, dok se procjenjuje da dijaspora broji čak 2 milijuna ljudi, raspršena diljem svijeta, najviše u Europi, Sjevernoj Americi i Australiji. Međutim, unatoč ovim brojkama, medijski prostor Hrvata u BiH je izuzetno slab.

Tiskovine:

  • Dnevni list, jedna od rijetkih hrvatskih dnevnih novina, već je na rubu gašenja a dok je bio jak bio je u rukama bošnjačkih hegemonista.
  • Večernji list, iako najpoznatiji, djeluje kao franšiza, čiji se sadržaj dijelom proizvodi u Hrvatskoj, s tek ograničenim lokalnim vijestima iz BiH.

Televizija:

Na televizijskom planu, Hrvati u BiH nemaju značajan utjecaj. Postoji tek jedna televizijska postaja u nastajanju, Herceg-Bosna TV, koja se bori da zauzme mjesto u ionako zasićenom medijskom prostoru. Nema ni približno dovoljnu gledanost ili utjecaj kao veće televizije iz Hrvatske ili mediji u BiH.

Portali i novi mediji:

Portali nose dio medijske priče, ali su to nišni mediji s ograničenim dosegom i resursima. Nisu konkurentni masovnim medijima poput RTRS-a ili BN TV koji dopiru do šire neinternetske publike koja je dominantno glasačka i politički probuđena.

Podcasti:

Na polju podcasta, Hrvati u BiH gotovo ne postoje. Dok druge zajednice i regije razvijaju ovaj sve popularniji format, hrvatska zajednica u BiH zaostaje u inovacijama u digitalnim medijima.

Iako naša politička elita to ne kopča ovo je otprilike egida:

Smrt medija i medijske pismenosti kraj je i političke nacije, nebitno koliko brojnog naroda. To postaje narod kmetova. Neinformiran. Ne traži. Nesvjestan što se događa oko njega. Narod bez medija postaje narod s njive, iliti narod kojeg će oblikovati medij onog drugog.

Što smo naučili iz usporedbe?

Crnogorci, unatoč manjinskom statusu i brojnim etničkim podjelama unutar svoje zemlje, uspjeli su izgraditi dinamičnu medijsku scenu s jakim tiskovinama, televizijama i lokalnim medijima. To im omogućuje da artikuliraju svoje probleme i održavaju vezu s dijasporom. Bh. Hrvati, s druge strane, suočeni su s medijskom pasivnošću i nedostatkom strategije. Njihova dijaspora, iako brojna, nije iskorištena za izgradnju medijskog utjecaja. Umjesto toga, medijski prostor prepušten je političkim elitama i marginalnim portalima, bez jasne vizije o budućnosti.

Pitanje za hrvatski narod: Što vam je?

Unatoč brojnijem stanovništvu i dijaspori, bh. Hrvati nisu uspjeli stvoriti značajnu medijsku prisutnost. Dok Crnogorci, daleko siromašniji narod od našeg, no ponosniji i s daleko duljom tradicijom državnosti koriste svoje skromne resurse za izgradnju vlastitih medija, Hrvati u BiH oslanjaju se na betonske simbole identiteta – stadione, crkve i kladionice – kao da će te strukture pričati priče koje njihovi mediji nisu u stanju ispričati.

Narode hrvatski, što vam je?

- Advertisement -

9 KOMENTARI

guest

9 Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последняя новост

Prekid transporta ruskog plina kroz Ukrajinu mogao bi preopteretiti terminal na Krku

Hrvatski LNG terminal na otoku Krku mogao bi preuzeti ključnu ulogu u opskrbi plinom za Srednju Europu ako Ukrajina...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -