Dogovor između Hrvatske i Republike Srpske (RS) o opskrbi plinom rafinerije nafte u Bosanskom Brodu “neugodno je iznenađenje” kojim se zaobilazi država BiH, izjavio je u srijedu predsjedatelj Vijeća ministara BiH Denis Zvizdić, piše Jutarnji.hr
Protokol o plinofikaciji rafinerije potpisali su u utorak Tomislav Ćorić, hrvatski ministar zaštite okoliša i energetike i Petar Đokić, ministar industrije, energetike i rudarstva RS-a kako bi se riješio problem onečišćenja zraka u Slavonskom Brodu.
“Nažalost, Republika Hrvatska se odlučila, ne uvažavajući ustavnu nadležnost državnih institucija u području vanjske politike i međunarodnih ugovora i akata, potpisati protokol s ustavno nenadležnim institucijama RS-a, koji predstavlja samo jedan entitet u državi BiH”, priopćio je Zvizdić, inače jedan od čelnih ljudi Stranke demokratske akcije koju vodi Bakir Izetbegović.
“Posebice začuđuje činjenica da je takav ignorantski odnos prema nadležnim državnim insitucijama zauzela jedna od članica EU koja bi morala poštovati međunarodno-pravni subjektivitet, suverenitet i teritorijalni integritet svih država, pa tako i BiH koja je uz to i njen prvi susjed”, dodao je.
Protokol je Zvizdiću sporan jer ustav BiH isključive ovlasti za vođenje vanjske politike daje predsjedništvu BiH, dok entiteti mogu sklapati sporazume samo i isključivo uz suglasnost parlamenta BiH čega u ovom slučaju nema.
“Teško je povjerovati da Republika Hrvatska ne zna da je to isključiva ovlast države BiH i da je pitanje plina svugdje u svijetu strateško pitanje koje nikada ne uključuje interese samo jedne strane”, ističe Zvizdić.
Najavio je kako će tražiti ustavno-pravno tumačenje “o ovakvom obliku narušavanja međunarodno-pravnog subjektiviteta BiH” i nakon toga odlučiti o daljim koracima.
“Na kraju, želim naglasiti potpunu opredijeljenost za jačanje dobrosusjedske saradnje između Bosne i Hercegovine i Republike Hrvatske, bazirane na principima međusobnog uvažavanja i poštivanja normi i pravila međunarodnog prava”, navodi se u izjavi Denisa Zvizdića.
Dosadašnja mjerenja kvalitete zraka pokazala su da je za visoku razinu sumporovodika u Slavonskom Brodu najodgovornija upravo rafinerija nafte iz Bosanskog Broda i da je njezin utjecaj značajan i za druge onečišćujuće tvari koje utječu na kvalitetu zraka.
Protokol između Hrvatske i RS-a omogućuje da se rafinerija nafte priključi na hrvatski plinski sustav kao izravni korisnik.