Direktor Federalne uprave policije Dragan Lukač na današnjoj konferenciji za medije izjavio je kako se “nada da neće završiti kao Jozo Leutar”, bivši doministar MUP-a na kojeg je izvršen atentat auto-bombom u ožujku 1999. Lukač je i locirao prijetnju kao “jugozapadnu”, a koja nastoji onemogućiti djelovanje FUP-a, jer se bavi kaznenim djelima organiziranog kriminala, unutar toga i djelima vezanim za korupciju zlouporabu droga.
Federalna uprava policije napravila je registar svih osoba koje su povezane s krivičnim djelom terorizma, registar osoba koje su otišle i vratile se s ratišta u Siriji i Iraku, te registar radikalnih zajednica u BiH. Osobe koje nisu procesuirane zbog manjka dokaza, redovno se prate.
Prema procjenama FUP-a, između 200 i 250 bh. državljana trenutno se nalazi na stranom ratištu u Siriji ili Iraku, a oko 50 ih je tamo i poginulo. S ratišta se vratilo oko 50 osoba. Trend odlaska na strana ratišta je, prema riječima direktora FUP-a Dragana Lukača, skoro potpuno obustavljen.
“Stvorili smo presjek stanja u problematici radikalnih zajednica na terenu u FBiH putem policijskih službenika županijskih MUP-ova. Prikupili smo niz podataka u odnosu na ovu pojavu. Definirali smo tko su zajednice, tko su članovi tih zajednica i na koji način isplovljavaju radikalizam. Paradžemati su samo dio radikalnih zajednica, puno su ozbiljnija ideologijska djelovanja unutar radikalne zajednice”, rekao je Lukač.
Za sve osobe koje su se borile sa IDIL-om i Al Nusrom na snazi je mjera lišavanja slobode. Osobe koje su u registru povratnika s ratišta su krivično procesuirane. Neke su presuđene, a neki su postupci u tijeku.
“Veći broj tih osoba nije krivično procesuiran jer nije bilo dovoljno dokaza. Nad tim osobama je uspostavljena operativna kontrola i pratimo njihovo kretanje, ponašanje, druženje i djelovanje. One predstavljaju ozbiljnu sigurnosnu prijetnju”, kazao je Lukač, a prenosi Klix.ba.
Istaknuo je kako je malo osoba iz ove kategorije koje su spremne izvršiti samoubilački teroristički napad, ali da postoji drugi niz načina za izvršenje terorizma, a da su te osobe dobro obučene za korištenje oružja u kampovima u Siriji i Iraku.
“Apsolutna sigurnost ne postoji, ali ovim što mi poduzimamo sužene su im mogućnosti za izvršenje terorizma”, naglasio je Lukač dodavši kako se društvo u BiH mora pozabaviti procesom deradikalizacije ovih grupa jer je policija samo represivni organ.
Također, Lukač je kazao kako zločinačke organizacije u FBiH imaju razvijen sustav djelovanja i metode zastrašivanja poput talijanske mafijaške grupe Cosa Nostra. Tužitelji, policijski službenici, pa i sam direktor FUP-a, predmet su zastrašivanja, a sve s ciljem zataškavanja krivičnih djela.
“Nedavno smo imali slučaj gdje smo presretanjem razgovora čuli kako je jedan član organizirane kriminalne grupe prijetio jednoj tužiteljici kazavši da, ako mu nešto bude, neće biti ni nje ni stručne suradnice koja radi s njom. Organizirane kriminalne grupe uz pojedine političke pritiske rade na tome da nas zaustave, a mene vide kao najveću prijetnju. Ne znam hoću li završiti kao Jozo Leutar, ali ne bojim se, jer da se bojim, ne bih radio ovaj posao 30 godina”, rekao je Lukač.
Istaknuo je kako mu nikada nitko izravno nije rekao “ubit ću te direktore”, ali da su te zločinačke organizacije “spremne na sve”. Ipak, istaknuo je, to neće zaustaviti FUP da radi svoj posao.
FENA prenosi da je Lukač, na novinarsko pitanje smatra li da na njega može biti izvršen atentat i je li to prijavio, odgovorio: “Ne bi me iznenadilo. Način na koji djeluju ti krugovi vrlo je ozbiljan, od njih se može sve očekivati. A, što se tiče prijavljivanja, kome da prijavim? Samom sebi?”.
On je, govoreći o sigurnosnim pitanjima i izazovima u BiH, također podsjetio da policija radi na slučaju pljačke novčane pošiljke UniCredit banke iz listopada 2010, nazvanoj ‘pljačkom stoljeća’.