Ponedjeljak, 18 studenoga, 2024

LOKALNI IZBORI RAZOTKRILI LICEMJERNOST MEĐUNARODNE MAFIJE: Povratak uspio samo u većinskim hrvatskim općinama. Do kada će nas Hadži Inzko blatiti pred UN-om?

Vrlo
- Advertisement -

Protekli lokalni izbori u BiH pokazali su u kojoj mjeri se 25 godina nakon rata izmjenila nacionalna struktura stanovništva. Krenimo od Republike Srpske. Osim što bošnjačke i hrvatske stranke u ovom entitetu nisu osvojile ni jedan načelnički ili gradonačelnički mandat, one u tri četvrtine općina ili gradova u RS neće imati ni jednog odbornika.

U RS Hrvati gotovo izbrisani, Bošnjaka tek u tragovima

Iako su Hrvati bili relativna većina u posavskim općinama Derventa i Brod, a značajan broj Hrvata živio je i u Modriči, Banja Luci, Prijedoru, Gradišci, Kotor Varoši… hrvatske stranke, prema podatcima Središnjeg izbornog povjerenstva BiH prešle su cenzus samo u jednoj općini u Republici Srpskoj- Pelagićevu. U Skupštini te općine, prema podatcima Središnjeg izbornog povjerenstva, sjedit će 2 odbornika HDZ BiH.

Bošnjaci su prema popisu iz 1991, bili većinsko stanovništvo u 7 općina u istočnoj Bosni koje se nalaze u RS-u; Foči, Višegradu, Rogatici, Srebrenici, Bratuncu, Vlasenici, Zvorniku, te u Prijedoru.

Osim u Srebrenici gdje je koalicija bošnjačkih stranaka pod nazivom “Moja adresa Srebrenica” koju čine SDA, SBiH, SBB i PDA osvojila 23 posto potopore birača, bošnjačke stranke tek su u četrnaest općina i gradova, od ukupno 60 u RS prešle izborni prag osvojivši između jednog i tri odbornička mandata. Tako će SDA imati po jednog odbornika u Gradišci, Modriči, Bijeljini, Ugljeviku, Foči i Berkovićima, dva u Novom Gradu (bivši Bosanski Novi), Tesliću i Vlasenici, a 3 u Bratuncu, Milićima, Osmacima i Kotor Varoši.

U četiri većinski bošnjačke županije hrvatske stranke imat će ukupno 3 vijećnika

Pogledajmo što pokazuju rezultati proteklih lokalnih izbora u Federaciji BiH. U tri većinski bošnjačke županije; Sarajevskoj, Goraždanskoj i Unsko-sanskoj, ni jedna hrvatska stranka ni u jednoj općini ili gradu nije prešla cenzus. U Tuzlanskoj županiji hrvatske stranke su prešle izborni prag u samo dvije općine Srebreniku i Čeliću gdje će HDZ BiH imati po jednog vijećnika, te jednog u Gradskom vijeću Tuzle.

U Zeničko dobojskoj županiji izuzmemo li dvije većinski hrvatske općine Žepče i Usoru, ud ostalih općinama hrvatske stranke prešle su cenzus u još samo tri općine; u Maglaju i Kaknju će HDZ imati po jednog vijećnika, te 5 u Varešu, koji je, inače, prije rata bio većinski hrvatska općina.

U tri hercegovačke županije; Hercegovačko-neretvanskoj, Zapadnohercegovačkoj i Herceg Bosanskoj razmjere etničkog čišćenja najvidljivije su u Konjicu, gdje je prije rata živjelo 11.513, ili 26,23 posto Hrvata. Koliko ih je u toj općini danas dovoljno govori podatak da cenzus nije prešla ni jedna hrvatska stranka, dok će u jablaničkoj skupštini općine sjediti tek jedan hrvatski vijećnik.

Bošnjačke stranke u većinski hrvatskim općinama u Hercegovini

U Prozor Rami, u HNŽ stranke manjinskog naroda; SDA i Lista za Prozor imat će ukupno 7 vijećnika, u Stocu od 17 vijećnika koliko broji Općinsko vijeće bošnjačke stranke imat će 7, moguće i 8, od ukupno 17 vijećnika. U Čapljini će bošnjačke stranke imati ukupno 5 vijećnika; SDA 3 te po 1 SDP i DF. SDP će imati jednog vijećnika u Grudama u Zapdnohercegovačkoj županiji. Bošnjačke stranke imat će vijećnike i u tri većinski hrvatske općine u HercegBosanskoj županiji- U Livnu će SDA imati tri, a SDP jednog vijećnika, SDA će imati jednog vijećnika i u Tomislavgradu, a SBiH jednog na Kupresu.

Srbi u FBiH

Što se tiče rezultata srpskih stranaka, izuzmemo li većinski srpske općine u HercegBosanskoj županiji -Drvar, Grahovo i Glamoč-  one su prešle izbori prag tek u dvije općine u FBiH; u Ravnom će SNSD imati tri vijećnika i dva u Općinskom vijeću Kupresa.

Manje od 10 posto općina u BiH višenacionalne

Zbog nacionalne izmješanosti stanovništva Bosnu i Hercegovinu prije rata su zvali “tigrovom kožom”. Rezultati popis stanovništva iz 2013. i rezultati proteklih lokalnih izbora pokazuju kako tu sintagmu, 25 godina nakon rata i etničkog čišćenja, može opravdati tek 12 od ukupno 142 općine u BiH.

Ukoliko kao kriterij višenacionale sredine uzmemo najmanje 25 posto osvojenih odborničkih mjesta stranaka manjinskog naroda, onda se višenacionalnim sredinama uz Srebrenicu u Republici Srpskoj, mogu još smatrati općine i gradovi u FBiH: Žepče u Zeničko-dobojskoj županiji; Gornji Vakuf- Uskoplje, Kreševo, Kiseljak, Busovača, Vitez, Novi Travnik, Travnik i Jajce u Srednjebosanskoj županiji, te Stolac i Mostar, u kojem će se izbori održati za mjesec dana, u Hercegovačko-neretvanskoj županiji./HMS/

od 10 posto općina u BiH višenacionalne

Zbog nacionalne izmješanosti stanovništva Bosnu i

- Advertisement -

14656 KOMENTARI

guest

14.7K Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последняя новост

TKO ZAPRAVO DIKTIRA PRAVILA IGRE? Promjena tona europskih novinskih agencija prema političarima je fascinantno brza nakon Trumpa

Trump je pobijedio. Meloni je odjednom postala spasiteljica Europe. Barem što se tiče Reutersa, čitaj HINA-e, koja prepisuje od...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -