Da je gazio maćuhice bio bi Hercegovanac a ne Hrvat, da je nešto u rodu Kutli isto tako. Da je prijavljen na fiktivnoj adresi isto ga ne bi zvali Hrvatom. No on izvozi prvi hrvatski automobil koji kupuje bogata zapadna elita. Stoga je mladi Rimac “domaći”-. Hrvat a ne dotepenec. Perecija ga prekucala.
Prvi put u povijesti Hrvatska izvozi automobil. I to kakav! Prvi superautomobil na struju na svijetu. Uspjelo je to Mati Rimcu, mladom samoborskom inovatoru i vlasniku tvrtke Rimac Automobili, s nepunih 25 godina.
Njegov prvi svjetski superautomobil na struju izrađen na temelju prototipa Concept One kupila je jedna španjolska automobilska tvrtka.
Cijena? Kao i mnogo stvari u ovakvim projektima, nije javna, ali zna se da je otprije istaknuta početna cijena 750.000 eura. Na automobilu je, osim 20 zaposlenika Rimac Automobila, radilo i najmanje stotinu kooperanata, a gotovo svi dijelovi su izrađeni u Hrvatskoj. Usto je ugledna američka medijska kuća Bloomberg uvrstila njegov superautomobil sa 1088 KS koji do stotke stiže za samo 2,8 s na listu “Događaji i ljudi 2012.”.
– Mnogo nam znači to međunarodno priznanje jer smo potpuno orijentirani na izvoz. Lani smo dobili i potvrdu za naših pet Guinnessovih rekorda i službeno postali vlasnici najbrže ubrzavajućeg električnog automobila na svijetu. Ove su nam godine u posjeti bili novinari CNN-a, na kojem je emitiran trominutni prilog, a nedavno je kod nas bila ekipa iz uglednog tehnološkog magazina Wired – kaže Mate Rimac o protekloj godini.
Ali nije sve bilo tako ružičasto u 2012., u lipnju je čak, kako kaže, mislio odustati od svega.
– Da, stanje je bilo vrlo loše, ali srećom smo uspjeli dogovoriti nekoliko poslova i izvan proizvodnje automobila. Primjerice, radimo baterije za magnetno-levitacijske vlakove (Maglev) iz Sjedinjenih Američkih Država, kao i razvoj baterija za jedan projekt svemirskog dizala. U Rusiju smo uspjeli prodati četiri naša električna bicikla, a sada će nam ova prodaja automobila Španjolcima osigurati sredstva za šest mjeseci mirnog rada – kaže Rimac.
Španjolci su kupili automobil zbog tehnologije, a deset njihovih stručnjaka dva je tjedna promatralo proces rada u razvojnom centru u Svetoj Nedelji. Poticaje od države i financijsku potporu ni od koga, osim obitelji, nije dobio. Podsjetimo, otac Mate Rimca građevinski je poduzetnik Ivan Rimac.
Još nema dobiti
– Zapošljavam 20 ljudi, mahom dobro plaćenih inženjera. Svojim smo automobilima dobro izreklamirali Hrvatsku. Trebate vidjeti potencijalne kupce, milijunaše, kad kažemo da smo iz Hrvatske. Mnogi i ne znaju gdje je to – nastavlja Rimac.
Bez obzira na sve financijske poteškoće, proizvodnju nije želio seliti iz Hrvatske. Imao je konkretnu partnersku ponudu iz Abu Dhabija, ali uvjet je bio da se proizvodnja preseli u Ujedinjene Arapske Emirate, na što Rimac nije želio pristati. Sada pregovaraju s HBOR-om o kreditu, kojim bi zatvorili financijski plan za idućih 10 godina. Rimac je ponosan što su u vrlo kratkom vremenu došli od ideje do isporuke prvog automobila. Od predstavljanja u jesen 2011. u Frankfurtu do danas je prošlo manje od godine i pol. Uz vrlo malo novca za ovakav projekt, bez ikakve investicijske podrške. A upravo je Guinnessov rekord za najbrži električni automobil na svijetu, koji je priznala i Svjetska automobilistička organizacija (FIA), otvorio mnoga vrata. Rimac je pobijedio velike igrače poput Opela i Peugeota koji je izdvojio znatan novac za razvoj automobila koji će rušiti rekorde. A onda su stigli klinci iz Hrvatske i pomeli ga.
– Mi smo u svijetu prepoznati kao proizvođači komponenata s najboljim performansama. Naše baterije i motori imaju najviše snage po jedinici mase ili volumena što smo dokazali svjetskim rekordima. Trenutačno uspijevamo prihodom pokrivati svoje troškove. Još nema dobiti jer sve ulažemo u razvoj i zaposlenike, ali uspijevamo preživljavati bez investicija – zaključuje Rimac.
>> Tajnoviti Španjolac prvi je kupac Rimčevog automobila
Isprva je projekt električnog bicikla bio zamišljen samo kao dar kupcu automobila, ali velika zainteresiranost i sve veća popularnost bicikala na struju Rimca su nagnale da se više pozabavi time. U ponudi će biti tri modela od kojih je, zasad, dostupan samo srednji model koji ima odlične performanse. Najveća je brzina 75 km/h, doseg od 120 km uz punjenje baterije za svega 1,5 sati. Prema izračunu, 100 km na struju bi se prelazilo za samo jednu kunu. Ipak, i ovdje se radi o vrhunskom, a time i skupom proizvodu pa je njegova cijena visoka – 5300 eura.