Nakon rata su koštale bagatela. Svega 40 eura. Potom su narasle na nekih 100 eura. Prošle godine dosegnule su vrijednost od 250 eura dok ih danas čak i na Hreliću u Zagrebu možete pronaći ispod 350 eura. Na europskom tržištu dostižu vrijednost i 1000 eura ako su očuvane ili pogodne za restauraciju.
No takvih je sve manje.
Ako budete sreće pa malo proučite izdanja i naletite na oficirsku ili neku još većeg čina, pametno bi bilo doći u posjed iste. Već nakon kupovine bit ćete bogatiji za par stotina eura odlučite li ju se isti dan prodati.
Svaka stvar s rijetkošću dobija na cijeni. Sablje Kraljevine SHS jedne su od najljepših monarhističkih sablji Europe, i njihovo vrijeme tek dolazi.
Inače za neupućene Monarhija Srba, Hrvata i Slovenaca bila je prva suvremena hrvatska država. Većina ministara bili su Hrvati u toj kraljevini , po prvi put hrvatski barjak bio je dopušten na javnim objektima, Dalmacija se po prvi put sjedinila sa Slavonijom i Užom Hrvatskom a u toj državi i svi Hrvati živjeli su u istoj Banovini. Banovini Hrvatskoj.
Sve to naravno uništila je njemačka čizma. Ona kojoj ustašoidi i danas vjeruju.
Ista ta politika kumovala je stvaranju FBIH, ne samo dakle dokinuću Banovine Hrvatske. Ista ta politika kojoj plješću ustašoidi danas govori o nekakvom pomirenju s džihadom i tjeranju Srba.
Sramotno je koliko glupana živi među nama.