Patrioti se prvenstveno koriste za presretanje i rušenje balističkih i krstarećih projektila, a Ukrajina je dugo vremena tražila zapadne zemlje za taj sustav kako bi učinkovitije rušila ruske rakete i tzv. dronove kamikaze.
U razgovoru s novinarima glasnogovornik ruskog predsjednika Putina, Dmitrij Peskov, rekao je da “nije bilo znakova spremnosti na mirovne pregovore tijekom posjeta Zelenskog SAD-u”. Dodao je kako to dokazuje da SAD “vodi indirektni rat protiv Rusije do zadnjeg Ukrajinca”.
Ruski predsjednik Vladimir Putin i njegov ministar obrane jučer su dali niz vrlo zanimljivih izjava na velikom sastanku s vojnim zapovjednicima. Njihove izjave analizirali su stručnjaci iz američkog sigurnosno-obrambenog think tanka Institut za ratne studije, a rezultate su objavili tijekom noći.
#Putin and Defense Minister #Shoigu made significant statements on December 21 pertaining to #Russia’s ongoing invasion of #Ukraine and the strategic direction of the Russian military.https://t.co/D1gHUSyR9m pic.twitter.com/RGkP9YJ3CM
— Institute for the Study of War (@TheStudyofWar) December 22, 2022
U analizi iznose niz zanimljivih opservacija. Prva se odnosi na Putinovo obećanje da će “ruskoj vojsci omogućiti sve što traži”. Putin je pritom ustvrdio da “nema financijskih ograničenja” u pogledu resursa koje je spreman omogućiti vojsci.
Analitičari ISW-a ističu pokušaje ruskog predsjednika da u jučerašnjem govoru umiri kritički raspoloženu proratnu zajednicu, koja uključuje ratne blogere, te podsjećaju i na njegovu izjavu prema kojoj rusko ministarstvo obrane “mora obraćati pažnju na kritike” i “saslušati one koji ne zataškavaju probleme”.
No, Putinove izjave o financijskoj podršci države ratnim naporima vojske bi mogle sugerirati fundamentalnu promjenu u pristupu Moskve konfliktu – promjene koja bi mogla imati velik značaj za cijelu Europu, navodi ISW u analizi.
“Ruski vojni porazi u Ukrajini mogli bi uvjeriti Putina da promijeni stratešku alokaciju resursa ruskoj vojsci”, ističe Institut za ratne studije pa dodaje: “Putin može odlučiti o prenamjeni ruskog proračunskog novca na način koji bi Kremlju omogućio da stvori veliku konvencionalnu vojsku nauštrb ekonomskog rasta i potrošačkog komfora, baš kao što su radili Sovjeti.
Takav razvoj događaja stajao bi resursa i vremena, ali je moguć. ‘Preporuke’ ministra obrane Sergeja Šojgua, koje je sigurno privatno predstavio Putinu prije nego što ih je javno izrekao, zajedno s Putinovom odlukom da ruskoj vojsci omogući sve što joj treba, baš kao i niz drugih indikatora, sugeriraju da je Putin možda već odlučio pripremiti značajnu konvencionalnu vojnu prijetnju Europi jednom kad završi rat u Ukrajini”, zaključuje ISW u analizi.