Srijeda, 26 lipnja, 2024

KRATKO JASNO: Hrvati u BiH imaju pravo na treći entitet!

Must Read

Zamjenik predsjednika HDZ-a Hrvatske Tomislava Karamarka Drago Prgomet , inače Posavljak porijeklom, svoj je najnoviji blog, kako prenosi Hrvatski Medijski Servis, posvetio stanju u BiH uoči općih izbora.  Prgomet na svom blogu naslova: “Hrvati u BiH imaju pravo na treći entitet, a cjelovitoj BiH je mjesto u euroatlantskim integracijama” napisao:

Pred Bosnom i Hercegovinom su za mjesec dana opći izbori kada će se birati državna, entitetska i županijska vlast. Očekivanja jesu velika, no hoće li ovi izbori konačno riješiti pat poziciju u kojoj se BiH nalazi? Realno je da se neće dogoditi ništa posebno. Zašto?

Daytonska Bosna i Hercegovina  je „asimetrična država“, koju tvore dvije teritorijalne jedinice u velikom međusobnom nesuglasju. Federacija nije ispunila svoju zadaću zbog jačanja bošnjačkog unitarizma, iako je zamišljena kao zajednica dvaju ravnopravnih naroda i jezgra buduće BiH. Stvaranje Republike Srpske je ozakonilo etničko čišćenje i protjerivanje Hrvata i Bošnjaka. Jačanje separatizma s otvorenim namjerama vodećih političara tog entiteta ka osamostaljenju danas je stvarnost. Postojeći Izborni zakon ne uvažava volju birača, što su najviše osjetili Hrvati, a nepovjerenje je, kako među političkim elitama, tako i među  narodima BiH, izraženije nego ranije. U isto vrijeme međunarodna zajednica je doživjela neuspjeh u pokušaju uvođenja određenih elemenata građanskog uređenja. Bosna i Hercegovina doživljava konstantni pad na listi prioriteta međunarodne zajednice, a Republika Hrvatska je i sama zanemarivala svoju ustavnu obvezu brige o Hrvatima u BiH. Nismo shvatili kako je nemoguće govoriti o sigurnoj Hrvatskoj bez stabilne BiH. Krajnje je vrijeme da naša država stavi u središte svoje vanjske politike Bosnu u Hercegovinu i položaj Hrvata u njoj.

Hrvatska treba iskoristiti članstvo u EU i NATO-u za potporu bh Hrvatima

Hrvatska u svojoj potpori europskoj, jedinstvenoj i nedjeljivoj BiH te potpori Hrvatima u BiH treba iskoristiti svoje članstvo u euroatlantskim integracijama. Na tom je tragu i rezolucija Europskog parlamenta od 6.veljače ove godine gdje je prvi put na razini EU potencirano pitanje neravnopravnosti Hrvata u BiH. Naši su europarlamentarci Davor Ivo Stier i Tonino Picula, u suradnji s ostalim parlamentarcima bili podnositelji rezolucije. Tako je stav hrvatskih parlamentaraca postao i službeni stav Europskog parlamenta! Rezolucija jasno iskazuje da su i separatizam i centralizam kočničari europske budućnosti BiH, dok je uskraćivanje političkog prava jednom narodu da bira svoje legitimne predstavnike kršenje temeljnih načela na kojima počiva Europska unija. Zaključno, rezolucija prepoznaje tranziciju u BiH kao nužnost uz prijelaz iz Daytonskog u federalno uređenje. Nedugo nakog toga, sa sličnim je prijedlozima izašla i Međunarodna krizna skupina (ICG), poručujući kako BiH treba ozbiljnu ustavnu rekonstrukciju u pravcu jačanja federalističkih, a ne centralističkih rješenja. Ovdje se o trećem entitetu govori kao mogućoj opciji za BiH.

Od Daytona ka federalizmu

Očigledno je budućnost Bosne i Hercegovine u ozbiljnoj tranziciji unutarnjeg uređenja, promjena izbornog zakona te jasnog međunarodnog pozicioniranja.

Novi Izborni zakon i pravedno unutarnje uređenje moraju staviti u jednakopravan položaj njezine konstitutivne narode. Je li to decentralizacija uz kantonizaciju ili regionalizacija BiH po ekonomsko-teritorijalnim kriterijima, ostaje na dogovor njezinim narodima. Ako pak takav oblik i dogovor nije moguć, ne može se oduzeti pravo Hrvatima na entitetsku političko-teritorijalnu jedinicu. Pri tome, Hrvati ne mogu problem svoje političko-teritorijalne jedinice rješavati samo u Federaciji. Iz takve se jedinice ne mogu isključiti ona područja Republike Srpske, poput Bosanske Posavine, gdje su Hrvati uglavnom bili većina i iz kojih su protjerani.

Članstvo u NATO-u i Europskoj uniji jedina je održiva opcija za BiH. To je njeno prirodno utočište čime bi postala kompatibilna s vlastitim okruženjem. Bosni i Hercegovini se nudi članstvo u Europskoj uniji koja je, unatoč svim problemima, najstabilnija političko-ekonomska integracija u svijetu. U nesavršenom svijetu u kojem živimo euroatlanstke integracije tvore najkonkretniju policu osiguranja i garancija da BiH neće pasti pod dominaciju jedne etničke skupine, ni da će se raspasti. Bosna i Hercegovina je opstala kao država jer je u njezinu obranu intervenirao NATO, koji se pokazao i koji će sigurno ostati kao jedina brana bilo kakvom radikalizmu ili nečijim imperijalističkim težnjama. Zajedno s drugim članicama NATO saveza, Hrvatska ima ozbiljne razloge ustrajati na ubrzanom uključenju BiH u ovaj sigurnosni sustav. Postavljanje dodatnih prepreka ili uvjeta priključenju NATO savezu ne samo da odmaže BiH, nego i šteti interesima Hrvatske, napisao je na svom blogu Drago Prgomet, zamjenik predsjednika HDZ-a Hrvatske./HMS/

- Advertisement -

14656 COMMENTS

Subscribe
Notify of
guest

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

14.7K Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последний

NATO potvrdio Marka Ruttea za novog glavnog tajnika

NATO saveznici službeno su izabrali danas nizozemskog premijera Marka Ruttea za novog glavnog tajnika NATO-a. Rutteovo imenovanje postalo je formalnost...
- Advertisement -

Ex eodem spatio

- Advertisement -