Kad imate posla sa zemljom koju u stvari vodi petero ljudi, odnosi moraju biti osobni – ističe Steven Cook, američki stručnjak za Bliski istok
Amerikanci su ljuti na Saudijsku Arabiju jer su zemlje OPEC-a odlučile smanjiti proizvodnju nafte, usprkos molbama administracije Joea Bidena da im ne dižu cijenu nafte uoči izbora. Saudijska politika cijena nafte ide u korist Moskve, optužuju Amerikanci. Saudijci su signalizirali da bi mogli povećati proizvodnju u prosincu ako tržište ostane bez ruske nafte. Američki dužnosnici ističu da će to biti ključan lakmus test jesu li Saudijci na istoj strani s Ukrajinom i njezinim zapadnim saveznicima ili drže stranu Rusiji, piše Wall Street Journal.
List piše da razliku u interesima između dvije vrlo različite države više ne mogu, kao što su to radili u prošlosti, zagladiti njihovi lideri. Savez SAD-a i Saudijske Arabije preživio je 15 predsjednika i sedam kraljeva, arapski naftni embargo, dva rata u Perzijskom zaljevu i teroristički napad na SAD 11. rujna. Sad se lomi zbog osobnog animoziteta dvojice lidera, američkog predsjednika Joe Bidena (79) i 37-godišnjeg saudijskog prijestolonasljednika Mohammeda bin Salmana, piše WSJ. Izvori lista kažu da se bin Salman privatno ruga Bidenu i ismijava njegove gafove, dovodeći u pitanje njegovo mentalno stanje. Suradnicima je rekao da mu je bivši američki predsjednik Donald Trump bio mnogo draži, prenosi Jutarnji list.
Ubojstvo Kashoggija
Biden je u kampanji 2000. žestoko kritizirao Saudijsku Arabiju zbog ubojstva novinara Jamala Kashoggija, odbijao je razgovarati s princem Mohammedom više od godinu dana, a kad su se konačno susreli u Džedi u srpnju, ostavio je dojam da bi radije da nije došao i da nije zainteresiran za političke rasprave, kažu izvori iz arapske kraljevine. Odmah je Saudijcima predbacio smrt Jamala Khashoggija, saudijskog novinara, kojeg je ubio i raskomadao tim saudijskih agenata u konzulatu u Istanbulu. Osobna antipatija, pa čak i neprijateljstvo između Bidena i Bin Salmana, kako piše WSJ, produbili su napetost u odnosima između dviju zemalja, koje se posljednjih godina udaljavaju uslijed promijenjenih geopolitičkih i ekonomskih interesa.
Glavni kamen spoticanja je odluka zemalja OPEC+ pod vodstvom Saudijske Arabije da smanje proizvodnju nafte neposredno prije izbora u SAD-u. Bidenovoj administraciji uoči izbora u studenome ne treba novo poskupljenje nafte u vrijeme visoke inflacije. To je potaknulo obje zemlje na preispitivanje dosadašnjih odnosa. Politički savez lidera slobodnog svijeta i autoritarne arapske kraljevine gotovo 80 godina utjecao je na ravnotežu na Bliskom Istoku pa i globalno. Sad je Bijela kuća priopćila da Biden želi preispitati služi li dosadašnja politika prema Saudijskoj Arabiji interesima nacionalne sigurnosti SAD-a. Saudijski dužnosnici poručuju da je možda vrijeme da i oni preispitaju odnos sa SAD-om.