Ministar vanjskih poslova Ivica Dačić rekao je da nema te “europske mrkve” iz EU, zbog koje bi Srbija dobrovoljno pristala odreći se Kosova.
“Licemjerno je da pojedini krugovi u Bruxellesu od nas očekuju povjesni harakiri, a ni oni sami unutar EU nemaju jedinstven stav kada je riječ o kosovskom pitanju”, rekao je Dačić.
Govoreći o današnjem nastavku briselskog dijaloga Beograda i Prištine, Dačić je rekao za “Večernje novosti” da srbijanska strana ne pristaje na bilo kakve prepravke već dogovorenog sporazuma o Zajednici srpskih općina.
“Ako EU pristane na takvo nešto, a vjerujem da neće, onda pada cijeli proces dijaloga i za nas tu više neće biti mjesta”, naveo je Dačić, napominjući da su u tom sporazumu jasno naznačene obveze obje strane, ali da izgleda u Prištini “pate od amnezije”.
Dačić je ocijenio da u djelu međunarodne zajednice i u Prištini postoji očigledna težnja da se Srbi na sjeveru Kosova proglase za destabilizirajući faktor.
“Mislim da se igraju vatrom, koju raspiruje i nečinjenje EU kada je riječ o ZSO, od koje sigurno nećemo odustati po cijenu kraha dijaloga”, poručio je Dačić.
On je rekao da je sada lakše razgovarati s administracijom u Washingtonu, što je velika šansa za Beograd, jer Amerika ne želi novu nestabilnost i pokazala je interes za srbijansku inicijativu o trajnom rješenju za Kosovo.
Dačić je kazao da se do rješenja mora doći isključivo kompromisom, a ne nametanjem stava Srbiji da mora priznati neovisnost Kosova.
“Pitao bih sve u EU – kako to da su promjenjive samo granice Srbije, a sve druge su kao uklesane u kamen. Prvo su otcijepili Kosovo od Srbije, i sada nam govore da se tu nema više što pričati. Ma, kako da ne. Kada je to završena priča, što nas zovu na dijalog?”, upitao je Dačić.
On je dodao da ne očekuje da će zemlje članice EU koje nisu priznale Kosovo, promijeniti svoj stav.
Komentirajući izjavu albanskog premijera Edija Rame o jednom predsjedniku za Albaniju i Kosovo, Dačić je rekao da je to još jedna potvrda velikoalbanske politike, koja je veoma živa i prisutna kod svih albanskih političara.
“Zamislite samo kada bi Srbija dala neku sličnu najavu, na primjer, da će s Republikom Srpskom imati jednog predsjednika i jednu vanjsku i sigurnosnu politiku?”, naveo je Dačić.
Kada je riječ o europskim integracijama, Dačić je rekao da je realan rok da Srbija do 2025. godine postane članicom EU i dodao da će to ovisiti od političkih odnosa, a ne samo je li Beograd nešto uradio ili nije./Srna/HMS/