– Rizik za to uvijek postoji jer su banke osjetljive na svako naglo i prekomjerno podizanje depozita. Je li ovo početak lančane reakcije? Pa ja o tome pričam već godinu dana jer je sve očitije da globalna inflacija postaje sve veći problem. Ovakvu situaciju nismo imali zadnjih 40-50 godina. Mislim da je sada sve na izmaku, da će mnoge financijske institucije, koje su prezadužene ili su otvorene samo zato što je bilo puno novca u opticaju, “puknuti”. Mislim da će sve to potrajati, baš kao i inflacija, koja je poput raka ušla u biološko tijelo ekonomije i financija. Taj rak zahvata sve više unutarnjih organa – istaknuo je Đukanović, slikovito opisujući trenutnu situaciju.
Također smatra da je stečaj spomenute banke tek početak, te da treba očekivati kolaps brojnih financijskih institucija, ali i samih burzi koje je zahvatio val panike. Također smatra da će se kriza iz SAD-a preliti na europska financijska tržišta, što je, kako je istaknuo, neizbježno s obzirom na globalnu povezanost.
– Veliki rizici su i dalje u opticaju, ali kao što sam rekao iza svega što se danas događa stoji inflacija. Investitorima je jako teško pronaći projekte koji bi im donijeli barem 15 ili 20 posto dobiti, kako bi pokrili izuzetno visoke kamate – pojasnio je Đukanović.
Navodi i da je rat u Ukrajini zakomplicirao situaciju, jer su prekinuti lanci opskrbe, što je onda posljedično dovelo do poskupljenja robe, a kao veliki problem Đukanović navodi i to što su tiskane ogromne količine novca u prethodnom razdoblju.
– Mi na Balkanu smo najbolji svjedoci čemu to može dovesti. To pretjerano tiskanje novca je najbrži put do propasti. Probleme su svi pokušavali riješiti tako što su tiskare radile 24 sata na dan, kako bi tvrtke mogle preživjeti. I dok taj novac ne ispari iz sustava, ne treba očekivati bolje dane. Da bi se to dogodilo, kupovna moć građana trebala bi pasti za 15 ili 20 posto. Nažalost, nisam optimist. Zaboravlja se i da, ako inflacija u narednim godinama bude oko sedam posto, to znači da će za pet godina životni standard biti prepolovljen – kaže Đukanović.
Na pitanje kolike su šanse da se “zarazi” cijeli bankarski sektor, kao što je to bilo u mjesecima koji su prethodili velikoj recesiji prije više od desetljeća te može li bankrot spomenute američke banke predstavljati početak kolapsa financijsko tržište u SAD-u zbog sve realnijeg domino-efekta, ekonomski analitičar i stručnjak za financije Branko Dragaš kratko odgovara: “Veliki”, navodeći da su, uz spomenute, u međuvremenu u SAD-u zatvorene još dvije banke, dok je još deset u nezavidnom položaju i pod lupom vlasti.
– Mislim da je to ništa u odnosu na ono što će se dogoditi. Vjerujem da će se dogoditi potpuna eksplozija na financijskom tržištu, dionice na burzama će u prvom uzletu pasti deset posto, au drugom isto toliko. Ne želim plašiti ljude, ali novac treba povući iz američkih i europskih banaka i njime kupiti investicijsko zlato. Vjerujem da je pred nama puno veća kriza od one iz 2008., koja će dovesti do, malo slikovitije rečeno, biblijskog sloma zapadnog kapitalizma. Oni koji to ne vide i ne razumiju imaju veliki problem – istakao je Dragaš za “Glas Srpske”, kazavši da nije isključeno da veliki svjetski ekonomski krah koji se desio 1928. godine i Velika depresija, nakon koje su prošla desetljeća svijet se oporavlja.
Banka SVB, osnovana 1983., financirala je gotovo polovicu američkih tehnoloških i zdravstvenih tvrtki. Prema podacima “Forbesa”, krajem prošle godine imala je imovinu vrijednu 213 milijardi dolara.
Banka, koja je godinama financirala tehnološki sektor, našla se pod pritiskom jer su mnogi startupi počeli povlačiti depozite. Kako bi prikupio kapital, najprije je nedavno prodao postojeće obveznice, ali s ogromnim gubitkom, a zatim je najavio plan prodaje novih dionica kako bi prikupio 2,25 milijardi dolara svježeg kapitala. To je, međutim, izazvalo paniku među građanima i poduzetnicima, koji su iz banke povukli 100 milijardi dolara depozita. Kao rezultat toga, regulator je zatvorio banku, proglasio bankrot i preuzeo kontrolu nad preostalim depozitima.
U međuvremenu je “pala” još jedna banka, ovoga puta Crypto Signature Bank sa sjedištem u New Yorku. Riječ je o jednoj od glavnih banaka kripto industrije, najvećoj uz Silvergate, koja je prošli tjedan najavila likvidaciju.
Američki predsjednik najavio je da će uskoro objaviti kako će se američka administracija nositi s bankovnom krizom, najvećom u SAD-u od 2008., koja je prisilila regulatorna tijela na uvođenje niza hitnih mjera od propasti SVB-a i Signature banke, kao koju je najavila Bijela kuća, stvorio rizik šire, sustavne krize.
Domaći sektor je stabilan
Za razliku od Đukanovića i Dragaša, direktor Udruženja banaka BiH Berislav Kutle smatra da kolaps velikih razmjera na financijskim tržištima nije toliko realan jer su, kako je pojasnio, izvučene pouke iz krize 2008. godine.
– Uostalom, to vidimo i po brzoj reakciji američkih institucija. Mislim da domino efekt, o kojem svi toliko pričaju, nije ni realan ni moguć. Glavni razlog stečaja spomenute banke je velika količina novca koja je bila u opticaju bez ikakvog pokrića. Kada je riječ o BiH, ne mislim da se to može prenijeti na naš domaći bankarski sektor u bilo kojem segmentu, jer banke imaju veliku likvidnost, što se vidi iz dobiti ostvarene u prošloj godini – istaknuo je Kutle. .