Petak, 15 studenoga, 2024

Kiselica čisti krv, jača, osvježuje i umiruje organizam

Vrlo
- Advertisement -

U literaturi pučke medicine za kiselicu piše: “Ona jača tek, čisti krv, pospješuje probavu te regulira menstruaciju”, ujedno predstavlja prirodno ljekovito sredstvo kojim se pomaže kod unutarnjih i vanjskih bolesti.

Obična kiselica, kiseljak, kiselo zelje, ili velika kiselica, druga su imena u uporabi za biljku kiselicu. Ona se spominje u zapisima iz starog Rima kao ljekovita i jestiva biljka. Kneipp za kiselicu kaže da nije samo dobar lijek, nego i izvrsna hrana za bolesnike, jer čisti i popravlja krv. U Njemačkoj je kiselica omiljeno povrće.

Kiselica je trajna biljka koja naraste i do jedan metar visine s uspravnom stabljikom, uzdužno izbrazdana, crvenkasta. Listovi su duguljasti, kopljasti, streličasti, mesnati na gornjem dijelu, naizmjenično prirasli uz stabljiku, dok su donji na dugim peteljkama. Cvjetovi su sitni i dvodomni, crvenkasto-zeleni i tvore metlice na vrhu stabljike. Plod je sjajne tamne boje.

Kiselica ima mnogo vrsta i sve su one sličnog djelovanja.

Vrijeme cvatnje joj je u svibnju i kolovozu. Miriše po travi, a okus joj je osvježavajući, kiselkast. Raste na livadama, pašnjacima, u blizini naselja i u vrtovima pretplaninskog i planinskog područja. Sabire se mlado lišće koje se rabi za jelo, cvijet za vrijeme cvatnje, kao i gornji dio biljke u cvatu, koje valja sušiti na toplom i zračnom mjestu u hladu. Sjeme također treba sušiti na toplom mjestu. Korijen vadimo u jesen i sušimo na toplome mjestu.

Kiselica čisti, jača, osvježuje i umiruje cijeli organizam, a izvana uljepšava. U literaturi pučke medicine za kiselicu piše: “Ona jača tek, čisti krv, pospješuje probavu te regulira menstruaciju”, ujedno predstavlja prirodno ljekovito sredstvo kojim se pomaže kod unutarnjih i vanjskih bolesti.

S bazgom, jaglacem…

Zapadna pučka medicina rabi kiselicu u liječenju: akni, bolesti bubrega i jetre, zatim za kožne bolesti, čišćenje krvi, srčanih bolesti, kod komplikacija želuca, manjka C vitamina, za pražnjenje crijeva, protiv crijevnih nametnika, kod krvarenja, i za pojačano izlučivanje mokraće.

Ljekovito bilje s kojim se kiselica miješa: bazga, jaglac, gospina trava, kopriva, maslačak, stolisnik.
Ljekoviti sadržaj: Vitamin C 40 do 80 mg, šećer, masti, željezo, klorofil, karotenoid, kalijevi oksalati, oksalne kiseline i tanin.

Kiselica je adstrigent, analgetik, antianemik, antihelmetik, antipiretik, antiseptik, antiskorbut, depurativ, detoksikant, diuretik, emenagog, febrifug, homeopatik, kardik, kozmetik, laksativ, roborans, stomahik, vermifug.

Osobe sa slabim funkcijama, kao i s komplikacijama jetre i žuči, s aktivnim čirom na želucu, ili slabog želuca ne bi smjele uzimati kiselicu. Kiselicu moraju izbjegavati osobe oboljele od gihta, reume, artritisa, kao i osobe sklone stvaranju kamenaca, jer sadrži dosta oksalne kiseline.

Ljekovito djelovanje

Mladi listovi predstavljaju lijek za: anemiju, jer sadrže dosta topivog organskog željeza,
skorbut, jer obiluje C vitaminom.

LIJEČENJE JE VRLO JEDNOSTAVNO. MLADIM ZGNJEČENIM LISTOVIMA MASIRA SE ZUBNO MESO, ILI SE ŽVAČE.
Sprječava upalne procese bronha, sinusa, grla, kože i kod gripe.
Svježi sok izvrsno pomaže kod:
svih upalnih procesa, rana, lišajeva i akni.
Koristi se za grgljanje, ispiranje i mazanje oboljelih mjesta.

ČAJ OD CIJELE OSUŠENE BILJKE RABI SE ZA:
detoksikaciju krvi i cijelog organizma,
bolesti želuca i crijeva (protiv glista)
anemiju,
jače mokrenje,
reguliranje mjesečnog ciklusa,
liječenje raznih kožnih nečistoća.

SJEME:
zaustavlja proljeve kod dizenterije,
umiruje bolove u trbuhu,
zaustavlja krvarenje.

KORIJEN KISELICE RABI SE ZA LIJEČENJE:
žutice,
pijeska i kamenca u bubregu.

Ivan Lesinger
- Advertisement -

14656 KOMENTARI

guest

14.7K Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последняя новост

Prophecies of Muhammad Fulfilled After His Passing

Prophet Muhammad, as the founder of Islam, conveyed numerous prophecies recorded in the Quran and Hadiths (narrations about his...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -