Utorak, 24 prosinca, 2024

Kipu Širokobriješke Gospe restauracijom vraćene izvorne boje

Vrlo
- Advertisement -
Proteklih dana dovršena je restauracija zavjetnog kipa Širokobriješke Gospe kojoj na Brig hodočaste mnogobrojni vjernici, a posebno na svetkovinu UBDM kada se na tisuće hodočasnika slije u ovo marijansko svetište.

Restauraciju su u crkvi Uznesenja Blažene Djevice Marije izvršili Miran Palčok i Marko Rogošić – veterani Konzervatorskog zavoda iz Splita. Najveći problem je bio mjesto same intervencije, jer kip ovakvog povijesnog i vjerničkog značaja, te simbola i zbog svoje starine statusa samog svetišta, nije bila opcija slati ga negdje na obnovu, nego su traženi majstori koji bi na samoj lokaciji činili potrebne zahvate restauracije, potvrdio je za Jabuka.tv širokobriješki gvardijan fra Ivan Marić.

Foto: Privatna arhiva

Kip Širokobriješke Gospe koji je prvotno očišćen od dugogodišnjih nakupina prašine i masnoća, ponovno je u izvornoj boji, tako da je sada haljina roza.

Pri ovoj restauraciji Gospi su vraćene original boje, kakve su bila kad je i napravljena i koju su naši preci gledali svojim očima, te joj se molili, dodao je fra Ivan.

Foto: Privatna arhiva

Inače, njenom liku svjedočimo već 160 godina, a rad je nepoznatog talijanskog kipara iz sredine 19. stoljeća.

1864. godine fra Petar Bakula na povratku iz Tirola, gdje je skupljao milodare za pravljenje crkava u Hercegovini, zaustavio se u Trstu gdje se sastao s nekim kiparom koji se već bio poduzeo izraditi kip Gospina Uznesenja za novu crkvu na Širokom Brijegu (misli se na crkvu kojoj su temelji postavljeni 23. srpnja 1846.), kazao je širokobriješki gvardijan.

Fra Ivan dalje navodi kako se kip Briške Gospe iznosio na javno štovanje kroz Devetnice Velikoj Gospi i pred Malu Gospu, a kako su tijekom godine vjernici imali u crkvi jedan drugi manji Gospin kip, koji se sada nalazi u crkvi Bezgrješnog začeća BDM na Privalju.

Foto: Privatna arhiva

Zbog ovakvog načina čuvanja kipa od propadanja i pretjeranog izlaganja dodirima, suncu i različitim vremenskim uvjetima bio je dobro očuvan, te je preživio partizanska ubojstva, razaranja, palež i uništavanja za vrijeme Drugog svjetskog rata – čuvan je u maloj ostavi u istočnom dijelu samostana, objasnio je za Jabuka.tv širokobriješki gvardijan.

Ipak, nakon što je spomenuti manji kip uništen, te posljedica koje je ostavio Drugi svjetski rat, veliki Gospin kip stavljen je trajno u samostansku crkvu, a prvu veću restauraciju kipa osamdesetih godina prošlog stoljeća Filip Dobrošević. On je bio prvi stručno osposobljen konzervator restaurator zaposlen u konzervatorsko restauratorskoj radionici u sklopu Konzervatorskog zavoda za Dalmaciju u Splitu.

Već pri toj restauraciji nije bilo moguće rekonstruirati aplikacije koje su bile na Gospini plaštu, te je ostavljen samo u modroj boji za zlatnim obrubom. Kip je s vremenom opet zbog mnoštva dodira sazrio za obnovu, te je prebojen devedesetih godina, te kasnije 2015. intervencija popravljanja boja, navodi kratke povijesne crtice obnove kipa fra Ivan.

Foto: Franjevački samostan i župa Široki Brijeg

Iako je sadašnji Gospin kip koji je izrađen od punog drveta u izrazito dobrom stanju, godine dodira učinile su svoje, a podnožje kipa gdje se nalaze anđeli je “izlizano i djelomično deformirano”, upravo zbog čega se pristupilo posljednjoj restauraciji.

Obnova ovog stoljetnog simbola vjere i kulturne baštine Širokog Brijega, nije samo vratila originalni sjaj uzdanici mnogih, već je označila obnovu duhovnog identiteta, a nastavit će služiti kao simbol vjere i nade za generacije koje dolaze.

- Advertisement -

5 KOMENTARI

guest

5 Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последняя новост

Svjedočanstvo Šefkije Džihe: Armija BiH surađivala sa zločincem Mladićem protiv HVO-a u Mostaru

Dvominutni isječak iz dokumentarnog filma o IV. korpusu bošnjačke Armije BiH otkriva novu verziju istine o ratu u BiH....
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -