Ako ste mislili da vam je najveća dilema oko djece hoće li ići na nogomet ili balet, Toni Milun vam je upravo dodao još jednu glavobolju – kako ih matematički optimalno „podijeliti“ da bi vam plaća bila što veća.
Jer, naravno, u zemlji gdje je porezni sustav složeniji od partije šaha protiv Kasparova, nije svejedno tko prijavljuje koje dijete. Milun, naš domaći matematički superstar, pojasnio je kako porezne olakšice za djecu mogu značiti razliku od stotina eura, ako ih pravilno rasporedite između supružnika. Dakle, dragi roditelji, vrijeme je da se prestanete oslanjati na intuiciju i krenete u ozbiljne matematičke operacije.
Prvo, drugo, treće dijete – svi na svoje mjesto
Prema Milunovom izračunu, ako imate jedno dijete na poreznoj kartici, plaća vam mora biti najmanje 900 eura da bi ta olakšica imala smisla. Ako imate drugo dijete, priča se komplicira – vaša plaća mora biti barem 1020 eura. Treće dijete? Tu već pričamo o 1200 eura i više.
Ali, naravno, ništa nije jednostavno – ako imate dvoje djece, prvo dijete ide roditelju s manjom plaćom, drugo onom s većom. Ako imate troje, onda kreće mikroskopsko vaganje postotaka. Možete, recimo, staviti 40% drugog djeteta na jednog roditelja, a ostatak prebaciti na drugog, sve u cilju poreznog optimiziranja. Da, u Hrvatskoj više ne birate školu i fakultet za dijete, birate mu – najbolju poreznu karticu.
Porezna kao lutrija – uzmi odmah ili čekaj veliki povrat?
Naravno, postoji i opcija za one koji vole financijsku dramu – ne stavljati djecu nigdje, pustiti državu da vam uzima porez cijelu godinu, a onda predati zahtjev za povrat i odjednom dobiti, kako Milun kaže, lijepi bonus od 840 eura. Dakle, možete igrati na sigurno i dobivati više svaki mjesec ili čekati „jackpot“ u proljeće.
Zaključak? U zemlji u kojoj ni s tri fakulteta ne možeš razumjeti porezni sustav, Toni Milun je jedini koji ga može objasniti tako da prosječan građanin ne dobije migrenu. Što znači samo jedno – u vrijeme kad se ekonomska (ne)sigurnost mjeri u centima, porezna kartica postaje strateški dokument. Djecu smo nekad planirali iz ljubavi, danas iz fiskalne isplativosti.